با اعلام فیفا، کلیه قراردادهای بازیکنان و مربیان فوتبال اوکراین تا پایان فصل تعلیق شد. با این تصمیم، شهاب زاهدی مهاجم ایرانی تیم زوریا بازیکن آزاد است.

فیفا با انتشار بیانیه‌ای در پی تشدید تهاجم روسیه به اوکراین که منجر به ایجاد یک بحران انسانی شده است، از تصمیمات جدید خود برای بازیکنان و مربیان حاضر در لیگ‌های روسیه و اوکراین رونمایی کرد.

طبق اعلام فیفا، کلیه قراردادهای کاری بازیکنان و مربیان خارجی با باشگاه‌های وابسته به فدراسیون فوتبال اوکراین به صورت خودکار و تا پایان فصل فوتبالی این کشور (۳۰ ژوئن ۲۰۲۲) بدون نیاز به هیچ اقدامی از سوی طرفین، تعلیق تلقی می‌شود.

به منظور تسهیل در خروج بازیکنان و مربیان خارجی از روسیه هم در صورتی که باشگاه‌های روسی قبل یا در تاریخ ۱۰ مارس (دو روز دیگر) با بازیکنان و مربیان خارجی به توافق نرسند، آنها این حق را خواهند داشت که به صورت یک جانبه قرارداد خود را با باشگاه‌ها تا پایان فصل فوتبال روسیه (۳۰ ژوئن ۲۰۲۲) به حالت تعلیق در آورند.

تعلیق یک قرارداد طبق بندهای بالا به این معنی است که بازیکنان و مربیان تا ۳۰ ژوئن ۲۰۲۲ «خارج از قرارداد» در نظر گرفته می‌شوند و بنابراین می‌توانند بدون مواجهه با هیچ گونه عواقبی با باشگاه دیگری قرارداد امضا کنند.

فیفا در ادامه تاکید کرده است که ثبت قرارداد این بازیکنان و مربیان با باشگاه جدید باید حداکثر تا تاریخ ۷ اپریل (حدود یک ماه دیگر) انجام بپذیرد.

به این ترتیب قرارداد شهاب زاهدی مهاجم تیم ملی فوتبال ایران که در تیم زوریا لوهانسک حضور داشت، با قانون فیفا تا پایان فصل تعلیق می‌شود و وی می‌تواند تا یک ماه دیگر باشگاه جدید خود را انتخاب کند.

در حالی که طی روزهای گذشته شایعات فراوانی درباره علاقه باشگاه پرسپولیس برای جذب شهاب زاهدی مطرح شده، فعلاً این بازیکن صحبتی با مدیران پرسپولیس نداشته است.

پس از اعلام این قانون؛ شایعات فراوانی پیرامون علاقه یحیی گل‌محمدی و باشگاه پرسپولیس برای مذاکره با شهاب زاهدی مطرح شد. این بازیکن که با تیم زوریا لوهانسک اوکراین قرارداد دارد، طبق ابلاغیه جدید فیفا می‌تواند تا پایان فصل جاری به تیم جدیدی بپیوندد، اما شنیده می‌شود هنوز باشگاه پرسپولیس مذاکره‌ای با او نداشته و اقدامی صورت نداده است.

ظاهراً باشگاه پرسپولیس با توجه به اینکه تنها ۹ هفته تا پایان لیگ برتر باقی مانده است و در بهترین حالت – جذب فوری این بازیکن – زاهدی تنها می‌تواند در هفت هفته برای پرسپولیس به میدان برود، علاقه چندانی برای خرید کوتاه مدت این بازیکن ندارد و معتقد است در صورت مذاکره با زاهدی باید حداقل قراردادی یک‌و‌نیم ساله با او امضا شود که این موضوع با توجه به قرارداد این بازیکن با تیم اوکراینی، نشدنی است.

زاهدی پس از شروع حمله روسیه به اوکراین به مجارستان سفر کرده است و باید دید طی روزهای آینده مدیران باشگاه پرسپولیس پس از مشورت با یحیی گل‌محمدی چه تصمیمی در مورد عقد قرارداد با وی خواهند گرفت.

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)