رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: به جای فن‌آوری سفارش، زد و بند و خواهش باید فن‌آوری حسابرسی، ساختار و سیستم در کنار کمیته سرمایه گذاری و نظم در هیئت مدیره استقلال و پرسپولیس برقرار شود.

مجمع فوق‌العاده باشگاه استقلال صبح امروز سه‌شنبه برگزار شد و با پیشنهاد مطرح شده از سوی وزارت ورزش و جوانان مقرر شد مجمع آتی باشگاه استقلال به منظور ترمیم هیئت‌مدیره یکشنبه آینده ٢١ خرداد برگزار شود.

حسین قربانزاده با انتشار یک استوری به این موضوع واکنش نشان داد و نوشت: امروز صبح در مجمع باشگاه استقلال حضور پیدا کردم و علی‌رغم فوریت لازم در تعیین تکلیف مدیریت باشگاه‌ها و آمادگی برای انتخاب اعضای هیئت مدیره جدید بر اساس نتیجه عملکرد کمیته نظارت مشترک که حاصل بررسی رزومه و انجام مصاحبه با ۲۸ نامزد عضویت هیئت مدیره بود، به درخواست وزیر محترم ورزش و جوانان جهت بررسی و اظهار نظر نهایی ایشان، تا روز یکشنبه ساعت ۱۰ صبح تنفس اعلام شد. انشاالله این آخرین تعویق و تنفس باشد.

قربان‌زاده در حاشیه جلسه امروز مجمع استقلال درباره عدم حضور هیات مدیره و وزیر ورزش و جوانان گفت: حضور آقای فلاح مشکلی نداشت چون وزیر ورزش می‌تواند هر کسی را به عنوان نماینده حقیقی معرفی کند اما به طور کلی اصلا قرار نبود اعضای هیات مدیره در جلسه حضور پیدا کنند. در مجمع سهامدار حضور دارند البته اگر خودشان حضور داشتند بهتر بود. در حاضر ۹۰ درصد این باشگاه دولتی است و و ۱۰ درصد غیر و سهامدار بورسی که نماینده سهامداران هم جلسه وجود داشتند. در جلسه هم این افراد بودند و نظرشان را هم گفتند.

وی افزود: ما به عنوان مجموع وزارت اقتصاد و سازمان خصوصی‌سازی نه در این جلسه و نه در دروه‌های پیش موافق تنفس نبودیم چون معتقدیم تعیین تکلیف مدیریت اهمیت زیادی دارد و باید سریع‌تر این اتفاق بیفتد تا مجموع باشگاه ضرر نکند. بررسی‌ها و نظرات خودمان را آماده کردیم. کمیته نظارتی مشترک بین خصوصی‌سازی و وزارت ورزش تعیین شده جهت بررسی صلاحیت و پیشنهاد به مجمع. بیش از ۲۸ نفر از نظر رزومه بررسی شده‌اند و با آنها مصاحبه انجام داده‌ایم. مدیران وزارت ورزش و وزارت اقتصاد هم حضور داشتند و در یک تفاهم مشترک، بررسی این افراد برگزار شد. بیش از ۲ هفته این جلسات برگزار شده. از نظر ما امروز می‌توانستیم تصمیم بگیریم.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی در مورد شاخص‌های عضویت در هیات مدیره استقلال و پرسپولیس عنوان کرد: این افراد با تخصص‌های مختلف از جمله مالی، حقوقی، اقتصادی، ورزشی و مسایلی از این دست هستند و براساس آن انتخاب می شوند. اما شاخصه اول و اصلی ما تمرکز شغلی است یعنی افراد نباید چند سمت یا شغل و یا تجارت و بیزنس شخصی داشته باشند و همزمان عضو هیئت مدیره باشگاه هم باشند. این به درد نمی خورد. شاخص دوم شناخت است و اگر کسی باشگاه و معضلات را نشناسد دچار مشکل می‌شود. سومین شاخص هم تخصص است. تخصص عضو هیات مدیره فقط ورزش نیست و باید مالی، حقوقی و فنی باید در هیات مدیره باشد. اگر هیات مدیره عضو اقتصادی داشته باشد حواسش به سرمایه گذاری است و عضو حقوقی معضلات حقوقی را بررسی می‌کند. شاخص بعدی برنامه است. فرد باید یک نوگرایی و برنامه داشته باشد و تنها برای ماشین امضا فعالیت نکند. مسوولیت اصلی هم تعهد وفاداری است. فرد نباید درگیر کری‌خوانی رنگی در فضای مجای نباشد. باید با حوزه تخصصی خود را مفید جلوه دهد نه اینکه ۴ تا پست و استوری منتشر کند.

قربان‌زاده درباره حضور سمیعی در هیات مدیره استقلال اظهار داشت: من اساسا درباره هیچ اسمی اظهارنظر نمی‌کنم. با ۲۸ نفر مصاحبه کرده‌ایم و بر اساس آن به مجمع پیشنهاد داریم. افرادی با تخصص‌های مختلف. استقلال و پرسپولیس از نابه سامانی مدیریتی در این سال‌ها رنج برده‌اند. به جای فن‌آوری سفارش و زد و بند باید انتسابات منظم تدارک داده شود. باید گذشته را بررسی و درباره آینده تحلیل کرد.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی درباره تعویض مجمع توضیح داد: نامه‌ای مهم را آقای سجادی برای آقای خاندوزی ارسال کردند و درخواست تعویق داشتند اما ما خواهش کردیم با توجه به تزلزل مدیریتی در حداقل زمان این مشکل حل شود. پیشنهاد ما شنبه بود اما در نهایت مقرر شد یکشنبه ۲۱ خرداد جلسه برگزار و اشخاص حقیقی برای حضور هیات مدیره اعلام شود. وزارت ورزش و جوانان به عنوان تولیت حتما باید نظر خود را داشته باشد و باید به جمع‌بندی برسیم.

قربان‌زاده در پاسخ به این سوال که آیا سازمان خصوصی‌سازی می‌تواند در تعیین اعضای هیات مدیره دیگر تیم‌ها دخالت کند؟ گفت: تیم‌های دیگر در لیست واگذاری نیستند و ما نمی‌توانیم اختیاراتی داشته باشیم. استقلال و پرسپولیس شرکت هستند و در لیست واگذاری. مطابق ماده ۱۸ قانون اجرای سیاست اصل ۴۴ اعمال حقوق مالکانه شرکت‌‌های در حال واگذاری در اختیار وزارت اقتصادی و دارایی است.

وی ادامه داد: در مورد استقلال و پرسپولیس دوست داشتیم یک واگذاری و ارزش‌گذاری و مساله عرضه را داشته باشیم اما سال گذشته وضعیت سومدیریت و بی‌انضباطی مالی را همه دیدند. خیلی از سرمایه های اجتماعی هم متضرر شدند. تصمیم گرفتیم در یک تعامل یک کمیته مشترک تشکیل شود و بر اساس شایسته‌سالاری گزینش شود.

وی درباره شکایت علی فتح‌الله‌زاده از او گفت: خوب است هر موضوعی به هواداران درست توضیح داده بشود. ایشان گفتند یک پرونده‌ای وجود داشته. یک بازدید از گیلان انجام دادیم و به آن ماجرای زمین ۴ هکتاری رسیدیم. امیدوارم صادقانه توضیح داده شود که چگونه به نام استقلال چیزی گرفته شده و به یک روزنامه منتقل شده. من از شکایت مطلع نیستم اما بر اساس قانون اساسی هر کسی می‌تواند تظلم‌خواهی داشته باشد. موارد متعددی استخراج شده که منفعت‌طلبی‌های زیادی در هیات مدیره وجود داشته که جلوی دوربین یک جور نمایش داده شده اما در اصل جور دیگری بوده. هر وقت درون و بیرون یکی بوده هوادار می‌تواند به صداقت موجود اعتماد کند.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه چرا تنها به هیات مدیره و مسائل باشگاه استقلال ورود کرده و اظهارنظری در مورد پرسپولیس نداشته توضیح داد: هیچ فرقی بین استقلال و پرسپولیس نیست. در آن شب مشهور در برنامه تلویزیونی من با تاخیر وارد استودیو شدم. برای چندمین بار مدیرعامل چک‌هایی را به دوربین نشان می‌داد و می‌گفت هزینه کردم. درباره برنامه شب گذشته هم شنیدم آقای کریمی می‌گفت بهتر بود این حر‌ف‌ها جلوی دروبین مطرح نمی‌شد. خدا دوست ندارد بدی هیچ بنی و بشری فریاد زده شود مگر آن که کسی مورد ظلم واقع شود. من اعتقاد دارم ۳۰ یا ۴۰ میلیون هواداران استقلال مورد ظلم واقع شده‌اند وقتی با اعتماد این جایگاه را کسب می‌کنید و این جایگاه کسب می‌شود. در فرودین و بارها شخصی با ایشان صحبت کردیم اما جلوی دروبین چیز دیگری نشان داده می‌شود.

قربان‌زاده در پایان گفت: باید با مردم صداقت داشته باشیم و بگوییم اصل چیز دیگری است. اصل قصه را با ۷ ساعت بررسی متوجه شدیم چه اتفاقی افتاده‌ایم. مشت نمونه خروار است. ما در باره این موضع به این نتیجه رسیده‌ام. من درباره مدیر پرسپولیس به این نتیجه نرسیده‌ام که او رفته دو بار یک چک را نقد کرده است. درباره بی‌انضباطی باید بگویم هر دو باشگاه بی‌انضباط هستند و با فن‌آوری زد و بند پیش می‌روند. شرایط باید بررسی شود اما درباره وضعیت مدیرعاملی استقلال همان بود که خودش مطرح کرد و فقط پاسخ داده شد.

گفتنی است مجمع باشگاه استقلال تهران که قرار بود امروز برگزار شود به روز یکشنبه ۲۱ خرداد موکول شده، از سویی دیگر مجمع پرسپولیس نیز طبق اعلام قبلی امروز و ساعت ۱۶ در محل این باشگاه برگزار خواهد شد.

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)