پرسپولیس نیوز: سرپرست کمیته مسابقات سازمان لیگ توضیحات مفصلی را پیرامون ادامه مسابقات لیگ برتر و مشکلاتی که باشگاه‌ها در این شرایط دارند مطرح کرد.

تعطیلی تمرینات تیم‌های فوتبال و عدم برگزاری مسابقات به دلیل شیوع ویروس کرونا باعث اعتراض خیلی از باشگاه‌ها شده و بازیکنان شاغل در فوتبال ایران در مصاحبه‌های هفته‌های اخیر خود روی این موضوع تأکید داشتند که سازمان لیگ باید هر چه سریع‌تر تکلیف مسابقات این فصل را‌‌‌ مشخص کند. مسؤولان سازمان لیگ معتقد هستند برگزاری و یا عدم برگزاری مسابقات منوط به تصمیم نهایی ستاد ملی مبارزه با کرونا است و به همین دلیل آنها فعلا نمی‌توانند تصمیم قطعی برای ادامه بازی‌ها بگیرند.

سهیل مهدی، در خصوص اظهارنظرهای باشگاه‌ها و همچنین راهکارهایی که برای ادامه برگزاری بازی‌ها در نظر گرفته‌اند صحبت‌هایی را‌‌‌ انجام داده که متن این گفت و گو را‌‌‌ در زیر می‌خوانید:

 حتماً در این مدت اخبار را‌‌‌ رصد کرده‌اید و اظهارنظرهای مسؤولان، مربیان و بازیکنان مختلف را‌‌‌ در خصوص برگزاری بازی‌ها شنیده‌اید.

همین طور است. نه تنها صحبت‌های آنها را‌‌‌ شنیده‌ایم بلکه مسؤولان باشگاه‌ها با ما تماس‌های تلفنی هم دارند و راهکارهای مختلفی را‌‌‌ ارائه کرده‌اند. بعضا پیشنهاداتی که ارائه می‌شود خوب است و این مباحث دوستانه به ما منتقل شده است. شرایطی که این روزها برای فوتبال و باشگاه‌ها به وجود آمده کل فوتبال دنیا را‌‌‌ شامل می‌شود و فقط مربوط به کشور ما نیست. این نکته را‌‌‌ هم دقت کنید که ما فقط لیگ برتر نداریم و در حال حاضر باید تکلیف لیگ‌های دسته یک، دو و سه هم مشخص شود. صحبت‌هایی هم که رد و بدل می‌شود معمولا تحت پوشش رسانه‌ها قرار نمی‌گیرد. اما به هر حال ما باید طبق خواسته ستاد مبارزه با کرونا باشیم.

 خیلی از مربیان و بازیکنان در این مدت انتقاداتی را‌‌‌ مطرح کردند و معتقد هستند که سازمان لیگ نباید منتظر تصمیمات کشورهای مختلف باشد و باید خودش به صورت مستقل پیرامون ادامه مسابقات تصمیم بگیرد.

تصمیم ما باید برای پیشبرد اهداف فوتبال باشد و ما هم مثل کل دنیا منتظر هستیم تا ببینیم چه اتفاقی می‌افتد. فراموش نکنید تمامی این تصمیمات زیر نظر ستاد مبارزه با کرونا گرفته می‌شود و فکر می‌کنم اینفانتینو رئیس فدراسیون جهانی فوتبال صحبت جالبی را‌‌‌ مطرح کرد. او مدعی شد جان مردم مهم است ولی فیفا فوتبال را‌‌‌ رها نخواهد کرد. مجددا همه چیز از سر گرفته خواهد شد و باید به این نکته اشاره کنم که همه ما به همراه باشگاه‌ها، مربیان ، بازیکنان و … در یک تیم هستیم و در واقع با هم پاسکاری می‌کنیم. فقط پست‌های ما با هم متفاوت است. در شرایطی که همه برای یک هدف تلاش می‌کنیم.

خیلی از بازیکنان و مربیان گلایه هایی مبنی بر این که برای آماده سازی مجدد به فرصت یک ماهه نیاز دارند، داشته و معتقدند اگر قرار است مسابقات از سر گرفته شود، باید زمان آماده سازی به باشگاه‌ها داده شود.

به این نکته باید اشاره کنم که ما منتظر نبودیم تا ببینیم دنیا چه کار می‌کند تا ما هم همان کار را‌‌‌ تکرار کنیم. درست است بعضی مواقع از تجربیات بین المللی استفاده کرده‌ایم، اما همه دنیا در مقابل این پدیده نادر منتظر هستند تا وضعیت شیوع این ویروس را‌‌‌ بررسی کنند. شما دیدید هنگامی که ما مسابقات را‌‌‌ بدون تماشاگر برگزار کردیم خیلی‌ها به ما انتقاد کردند ولی بعد از آن خیلی از کشورها سراغ برگزاری مسابقات بدون حضور تماشاگران رفتند. همه دنیا منتظر هستند تا ببینند چه اتفاقی رخ می‌دهد و ما هم منتظر هستیم ولی صبر نکردیم که ببینیم در کل دنیا چه اتفقی می‌افتد تا ما هم آن کار را انجام دهیم.این دو مقوله با یکدیگر متفاوت است.طبیعتا شرایط باید عادی شود و ما منکر این موضوع نیستیم که بازیکنان هم برای ادامه مسابقات باید آمادگی جسمانی خود را‌‌‌ باید تجدید کنند. پیش از این هم در مورد این موضوع اطلاع ‌رسانی صورت گرفته و حتی وزیر ورزش و جوانان اشاره کرد وقتی ورزشکاران از تمرینات گروهی دور بوده‌اند برای بازگشت به میادین نیازمند زمان هستند.

یعنی بازیکنان خیالشان از این بابت راحت باشد که فرصت کافی به آنها داده می‌شود، زیرا احتمال مصدومیت در صورت فشردگی بازی‌ها وجود دارد.

ما قبلا در مکاتباتی که با باشگاه‌ها انجام داده‌ایم به آنها اطمینان خاطر دادیم که برای ادامه مسابقات حداقل زمان آماده سازی را‌‌‌ رعایت خواهیم کرد. اگر هم بازیکنان از این موضوع هراس دارند شاید این اطلاع‌رسانی به آنها صورت نگرفته و یا مکاتبات ما با باشگاه‌ها به آنها منتقل نشده است.

 آیا باشگاهی در این مدت بوده که پیشنهاد جالب توجهی برای ادامه مسابقات داشته باشد؟

صد درصد پیشنهاداتی بوده و صحبت‌های مختلفی مطرح شده است. هم انتقاد شده و هم همکاری، اما اجازه بدهید این مسائل پیش ما بماند. همه این پیشنهادات را‌‌‌ کنار هم گذاشته‌ایم ولی تا زمانی که دو اتفاق نیفتد، نمی شود از هیچ کدام از این پیشنهاد‌ات استفاده کرد؛ اول اینکه ستاد مبارزه با ویروس کرونا باید شرایط را‌‌‌ اعلام کند و تشخیص بدهد که برگزاری مسابقات مشکلی در جامعه ایجاد نمی‌کند و بحث دوم این است که هنوز تاریخ لیگ قهرمانان آسیا مشخص نشده است. اگر جواب این دو مسأله به دست‌مان برسد، در آن صورت می‌شود از پیشنهاد‌ات استفاده کرد.

 دیدگاه سازمان لیگ برای ادامه مسابقات چیست؟ آیا شما واقعا دوست دارید مسابقات ادامه پیدا کند؟

همین طور است. دیدگاه ما که شخصی هم نیست و سازمانی است، این است که بازی‌ها ادامه داشته باشد. البته با نکاتی که در بالا پیرامون تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا اشاره کردم.

خیلی از باشگاه‌‌های مختلف دنیا رقم قرارداد بازیکنانشان را‌‌‌ به خاطر ویروس کرونا کسر کرده‌اند چون طبیعتا تعداد بازی‌ها و تمرینات کاهش پیدا کرده، آیا شما در این زمینه تصمیمی دارید یا خیر؟

من هم این موضوع را‌‌‌ شنیده‌ام اما اجازه بدهیم در این گونه مسائل ارکان مختلف فدراسیون فوتبال و افراد ذی صلاح تصمیم بگیرند. صحبت در این زمینه در حیطه من نیست و ما تنها پیگیر برگزاری مسابقات و نوع کیفیت آنها هستیم.

 آیا AFC پیشنهاد‌ی از سازمان لیگ درخواست کرده یا خیر؟

کنفدراسیون فوتبال آسیا از باشگاه‌ها خواسته تا پیشنهاد خود را‌‌‌ ارائه کنند. سازمان لیگ تصمیم گیرنده است و باشگاه‌هایی که در لیگ قهرمانان حضور دارند می‌توانند نظرات خود را‌‌‌ به AFC اعلام کنند.

 در این مدت شایعات زیادی در مورد بیماری برخی ارکان فدراسیون فوتبال از جمله حید بهاروند مطرح شده، آیا کسی از سازمان لیگ با این بیماری مواجه شده یا خیر؟

به هر حال هر کسالتی هم که بوده برطرف شده است.

 صحبت خاصی باقی مانده؟

امیدواریم مردم کمک کنند تا با فاصله اجتماعی زنجیره انتقال کوچک‌تر شود. در سال جدید آرزو می‌کنم این بیماری از مملکت ما رخت بربندد تا هر چه سریع‌تر بتوانیم به شرایط عادی برگردیم.

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)