مربی دروازه‌بان‌های تیم فوتبال پرسپولیس گفت: برای ما کیفیت بیرانوند مهم است که او را درون دروازه پرسپولیس قرار می‌دهد نه مساله دیگری.

وسلی ننکا مربی برزیلی پرسپولیس در گفت‌وگو با ایرنا، در مورد حضور در جمع سرخپوشان، شرایط آماده سازی علیرضا بیرانوند، وضعیت دروازه‌بان‌های پرسپولیس، شانس تیم ملی برزیل برای موفقیت در جام جهانی، و… صحبت‌هایی انجام داد که در زیر خواهید خواند:

ابتدا با وجود تعطیلی مسابقات و تمرینات، شما در ورزشگاه کاظمی هستید و تمرینات را دنبال می‌کنید. ابتدا در مورد این موضوع صحبت کنید.

بله درست است که در حال حاضر تمرینات تعطیل است اما اینجا هستیم تا شرایط را آماده کنیم و دروازه‌بان های جوان را فرا خواندیم تا شرایط آنها را بسنجیم.

 ۶ بازی و چهار برد. شرایط این روزهای پرسپولیس را چطور می‌بینید؟

این موضوع خوشحال کننده است که چنین نتایجی گرفتیم و الان صدرنشین هستیم. از طرفی تنها ۲ گل خوردیم که این موضوع برای من بسیار حائز اهمیت و مهم است. این نتیجه کاری است که ما با دروازه بان ها در تمرینات می کنیم و این نتایج نشان دهنده کار سختی است که دروازه بان های ما انجام می‌دهند.

پرسپولیس تنها دو گل دریافت کرد که یکی از آنها یک پنالتی اشتباه بود. نظر شما در مورد این چیست؟

ابتدا این را بگویم که موفقیت تیم اولویت اول و اصلی است. این رکورد نه برای دروازه بان ها است نه مربی آنها، بلکه برای پرسپولیس است. ابتدا اینکه گل نخورید می‌توانید برنده باشید. چهار بازی را بدون گل خورده پشت سر گذاشتیم و در دقایق پایانی بازی پنجم هم یک پنالتی علیه ما گرفته شد که چهار پنج متر خطا بیرون محوطه جریمه اتفاق افتاد. چه کار می توانیم انجام دهیم؟ آن بازی تمام شد. مهم ترین مساله تیم است. وقتی می خواهید موفق باشید باید کار را به صورت گروهی انجام دهید.

 

سال ها در قطر حضور داشتید با امکانات خوب اما لیگ ایران الان از حضور سیستم VAR هم محروم است. این موضوع هم برای دروازه بان موضوع مهمی است.

از زمانی که بازیکن بودم سعی داشتم در مورد این مسائل صحبتی انجام ندهم. ما تلاش می کنیم کار خودمان را به بهترین شکل انجام دهیم.

به سراغ خودتان برویم. بعد از سال‌ها قطر را به مقصد ایران ترک کردید.

من ۲۳ سال در قطر بودم و با دروازه بان های بزرگ این کشور مانند فهد یونس و احمد خلیل، فرید محمود، رجب حسما، سعود حجیری، مسعود زارعی و … کار کردم. الان هم در پرسپولیس هستم و خیلی خوشحالم که اینجا هستم. من بدون تردید پیشنهاد پرسپولیس را قبول کردم چرا که می دانستم به تیم بزرگی می آیم و هواداران زیادی دارد. همچنین می دانستم که دروازه بان های خوبی در این تیم هستند. از خدا تشکر می کنم و امیدوارم بتوانم در ادامه راه هم همین روند خوب را ادامه دهیم.

همه بیرانوند را به عنوان بهترین دروازه بان ایران قبول دارند. اما او دو فصل کابوس وار را در فوتبال اروپا پشت سر گذاشت. با این حال به نظر می رسد او در حال بازگشت به شرایط ایده آل است. اینطور نیست؟

توجه کنید. من نمی‌گویم که علی بهترین دروازه بان ایران است چرا که در سایر تیم ها هم نفرات خوبی را دیدیم. علی یکی از بهترین ها است و من این را قبول دارم. دروازه بان هایی مثل دروازه بان استقلال، حسینی و نیازمند که به تازگی به سپاهان آمده است. او دو فصل در فوتبال اروپا حضور داشت و در پرتغال نیز عملکرد خوبی از خودش به نمایش گذاشت. اما او برخی اوقات بازی نمی کرد چرا که مدتی مصدوم بود. بعد از آن هم سخت است که یک دروازه بانی که مدتی نبوده و نیمکت نشین شده، جایگاهش را پس بگیرد. این طبیعی است.

 

کیفیت لیگ ایران را چطور دیدید؟

شرایط خیلی سخت است. به نتایج هم نگاه کنید این موضوع را می بینید که رقابت نزدیک است. نتایج را ببینید. یک بر صفر. دو بر یک و تساوی های زیاد. این نشان می دهد رقابت سخت است. من الان دو ماه است اینجا هستم و دروازه بان های خوبی را هم دیدم.

احمد گوهری را چطور دیدید؟ بازیکنی که فصل قبل پتانسیلش را نشان داد.

گوهری دروازه بان خوب، پر تلاش، با شخصیت و حرفه ای است. او کیفیتش را نشان داد اما وقتی تیم نتیجه نمی گیرد عملکرد دروازه بان هم ممکن است پنهان بماند. من اهمیت نمی دهم که او پارسال چه کار کرده. برای من مهم حال حاضر است و تلاشی که از او می بینم. کیفیت و تمرینات او برای من مهم است و با نظر سایر مربیان در مورد او تصمیم خواهیم گرفت. از طرفی غیر از او یک دروازه بان جوان هم داریم که از تیم جوان ها آوردم و از کار کردن با آنها لذت می برم.

رابطه شما با آکادمی چطور است؟ موضوعی که در سال های اخیر به نظر می‌رسد که حلقه مفقوده پرسپولیس بوده است.

این مهم است که ارتباط داشته باشید. من دروازه بان سوم را از تیم زیر ۱۹ سال انتخاب کردم. بازی های او را دیدم و از عملکردش لذت بردم. همچنین با مربی دروازه بان های آکادمی هم ارتباط نزدیکی دارم. برای من مهم است که از ساخته ها و محصولات خود باشگاه استفاده کنیم. این برای آینده پرسپولیس هم مهم است.

 

با عملکردی که بیرانوند داشته همه منتظر هستند موفقیت او را در جام جهانی قطر ببینند. او می‌تواند عملکرد درخشانش در روسیه را در قطر هم تکرار کند؟

عملکرد او در جام جهانی قبلی به خاطر شانس نبود بلکه به خاطر کیفیتش بود. من بیرانوند را می شناختم و مقابلش بارها بازی کرده بودیم. او الان به روندش بازگشته تا برای جایگاه خود بجنگد. او باید عملکرد خوبش را در پرسپولیس نشان دهد تا در تیم ملی جایگاهش را اثبات کند. من به علیرضا اعتقاد دارم چرا که کیفیت او را از نزدیک می‌بینم. او بازیکن با کیفیت و حرفه ای است. هم به او و هم سایر دروازه بان های پرسپولیس افتخار می کنم.

خیلی‌ها معتقدند که عدم رقابت بین دروازه بان ها کیفیت یک دروازه بان را کاهش می دهد. در پرسپولیس در حال حاضر این رقابت وجود دارد یا بیرانوند نفر اول است؟

علیرضا هرگز فکر نمی کند که دروازه بان اول و جایگاهش ثابت است. او می داند که باید تلاش کند و کیفیت او است که او را الان درون دروازه پرسپولیس قرار می دهد. اگر او کیفیتش را نشان ندهد، طبیعی است که تجدید نظر خواهیم کرد.

بیرانوند بازی می کند چون کیفیتش را نشان داده، برای جایگاهش تلاش می کند، تجربه دارد و رفتارش حرفه ای است. گوهری هم می داند باید تلاش کند. علیرضا در ۶ بازی اول عملکردش را دیدید. او به غیر از بحث محافظت از دروازه بازی‌سازی خوبی داشت و ارتباطش با مدافعانش عالی بود. او از تجربه اش در زمین به بهترین شکل استفاده می کند. نمی‌گویم او در جام جهانی همه را سوپرایز می کند چرا که در جام جهانی قبلی اینکار را انجام داد اما او باز هم خاص بودنش را نشان خواهد داد. نام علیرضا بیرانوند بازی نمی کند بلکه کیفیت او برای ما بازی می کند. دقیقا همینطور است. بیرانوند بازی می کند چون کیفیت دارد.

 

از دید شما چرا وضعیت دروازه بان ها نسبت به قبل پیشرفت چشم گیری داشته است؟

وضعیت قبل را نمی دانم. برای من تمرین، استراحت ریکاوری مهم است.

به پرسپولیس بازگردیم. شما بارها با تیم های متعددی مقابل پرسپولیس بازی کردید. دید شما به پرسپولیس پیش از آنکه به این تیم بیایید چگونه بود؟

پرسپولیس یک باشگاه قابل احترام برای همه تیم های آسیایی ها است. به ویژه در قطر.  همیشه در لیگ قهرمانان آنها شرایط خوبی داشتند. من مقابل پرسپولیس قرار گرفتم. آنها ما را کشتند(‌با خنده). ما هر بار باختیم. خیلی از بازیکنانی که مقابل ما بازی کردند الان بازیکنانمان هستند. بازیکنانمان هم می دانند که در باشگاه بزرگ باید تلاش کنند. چرا که بسیار افراد هستند که به شما توجه دارند.

۷۰ الی ۸۰ هزار هوادار در ورزشگاه و میلیون ها هوادار خارج از آن آرزوی موفقیت تیم ما را دارند، پس شما وظیفه مهمی دارید که بازی را ببرید. برای بردن هم نیاز دارید تلاش کنید نه اینکه فقط زیر اسم پرسپولیس بلکه با دویدن، با جنگیدن و با تلاش باید خودتان را ثابت کنید.

شما با مربیان بزرگی مثل لوران بلان و میشل لادروپ کار کردید و همکار فابین بارتز دروازه بان افسانه ای فرانسه و منچستریونایتد بودید. در این باره صحبت کنید.

من با بلان کار می کردم و بارتز هم زمانی همراه ما بود. او تجربیاتش را با من و دروازه بان هایم به اشتراک گذاشت که این حرکت برای من ارزشمند بود. من در قطر با بیش از ۲۵ مربی کار کردم. الان هم خوشحالم که همکار یحیی گل محمدی هستم.

 

و کار کردن با یحیی را چطور می‌بینید؟

او مربی با شخصیت، حرفه‌ای، مهربان، با تجربه ای است و دیدگاه حرفه ای دارد. ما در کادرفنی همراه اوسمار، په په، مهرداد خانبان،‌ محمد عسگری، کار می کنیم و خوشحالم که اینجا هستم و امیدوارم این همکاری ادامه دار باشد. در کنار ما افشین پیروانی و سیامک و حسن تشکری کیا هم کار می کنند و کادرفنی عالی و خوبی داریم.

 

به باتیستوتا برسیم. اسطوره بزرگی که در العربی بازیکن شما بود. خاطره‌ای از حضور او دارید؟

با باتیستوتا و افنربرگ در العربی بودم. اتفاقا یک خاطره جالب هم دارم. در یک بازی دروازه بان اصلی ما مصدوم شد و بازی نکرد و مجبور شدیم از دروازه بان دوم و جوانمان استفاده کنیم. مسعود زارعی دروازه بان ایرانی الاصلی که برای العربی بازی می کرد. این بازی اول او بود. همه نگران این بودنند چرا که او تجربه لازم را نداشت اما من از او استفاده کردم به او انگیزه لازم را دادم. به او گفتم فکر می کنند تو خوب نیستی پس برو خودت را ثابت کن. او بهترین بازیکن زمین شد و یک پنالتی را هم گرفت. وقتی بازی تمام شد به باتیستوتا گفتم دیدی که بازیکن من چه کرد و او هم به این خاطر از من تشکر کرد. باتیستوتا واقعا بازیکن بزرگی بود و آن سال هم گل های زیادی برای ما به ثمر رساند و آقای گل شد.

 

به تیم ملی بازگردیم. شرایط تیم ایران را چطور می‌بینید؟

ایران با امریکا، انگلیس و ولز هم گروه است. بازی اول خیلی مهم است. دو تیم اروپایی در گروه ایران هستند و من امیدوارم ایران صعود کند چرا که بازیکنان را می شناسم. می دانم که ایران تیمی است که سخت گل می خورد و در حمله هم قوی است. کی روش هم مربی با تجربه ای است و همه بازیکنان را می شناسد. من امیدوارم ایران از گروهش صعود کند.

به برزیل برسیم. تیم ملی کشور شما. چه شد که دیگر این تیم در جام جهانی مدعی نیست؟

آنها بازیکنان خوبی دارند. مهم ترین مشکلی که  وجود دارد این است که برزیل به بازیکنان وابسته است برای مثال اگر بازیکنی مانند وینیسیوس روز خوبش باشد می تواند به تیم کمک کند. بازیکنان تمرکز کنند می توانند کارهای بزرگی انجام دهند. از طرفی مشکل دیگر این است که بازیکنان زمانی که خیلی جوان هستند برزیل را ترک می کنند. موضوعی که فوتبال برزیل را از سایر کشورها جدا می کند مهارت های بازیکنان است. این مهارت ها در خیابان های برزیل به دست می آید. این را الان گم کردیم و ما باید کار کنیم. شما نگاه کنید قبلا با چه نفراتی قهرمان می شدیم. رونالدینیو، تکنیکی، ریوالدو تکنیکی، رونالدو نازاریو تکنیکی و بسیاری دیگر که اسمشان را الان بیاورم زیاد می شود. برزیل شانس خوبی دارد چرا که بازیکنان خوبی داریم.

به دروازه بان های تیم برسیم. آلیسون از لیورپول یا ادرسون از منچسترسیتی؟

از دید من برای این جام جهانی آلیسون آمادگی بیشتری دارد که در جام جهانی بازی کند اما جام جهانی قبل اینگونه نبود. او الان آماده است اما در روسیه این آمادگی را نداشت. ما سه دروازه بان خوب داریم که  باید رقابت کنند. آلیسون، ادرسون و وورتون. رقابت خیلی سخت است. من یک دروازه بان را بیشتر از بقیه دوست دارم که نمی گویم. من برای همه آنها احترام قائلم چرا که بازیکنان خوبی هستند اما یک نفر دروازه بان مورد علاقه من است که آن را نخواهم گفت.

 

به پرسپولیس بازگردیم. بعد از پنج قهرمانی متوالی برای هواداران خیلی سخت بود که این جام را به تیم رقیب بدهند. آیا پرسپولیس می تواند جام را پس بگیرد؟

زمانی که در پرسپولیس کار می کنید باید فقط تفکر قهرمانی داشته باشید. اگر تفکر غیر از قهرمانی دارید باید اینجا را ترک کنید. پرسپولیس باشگاهی است که فقط برای قهرمانی تلاش می کند. در مورد اعداد هم مهم نیست که چند سال متوالی قهرمان شدید. زمانی که این عنوان را از دست می دهید انگار همه چیز را از دست دادید. هواداران نمی پذیرند. یحیی الان شرایط را می داند. لیگ را خوب شروع کردیم و می دانیم شرایط سختی داریم چرا که کیفیت بازی ها را می دانیم. درست است صدرنشین هستیم باشگاه های زیادی الان نزدیک به ما هستند. ما تلاش می کنیم و هواداران را درک می کنیم و رفته رفته تلاش می کنیم.

در پایان اگر صحبتی باقی مانده بفرمایید؟

از اینکه به عنوان مربی پرسپولیس اینجا هستم و از زندگی در ایران لذت می برم. خانواده من هم اینجا هستند. هواداران پرسپولیس همیشه به ما لطف دارند و احترام می گذارم.  شرایط حال حاضر را می دانم اینکه چه مسوولیت سنگینی داریم. زمانی که افراد زیادی حامی شما هستند این موضوع مسوولیت شما را دوچندان می کند. ما باید تلاش کنیم.  از طرفی جواب همه هواداران را نمی توانم بدهم اما در حال حاضر بیش از ۸۸ هزار هوادار در اینستاگرام من را حمایت می کنند که این اتفاق جالبی است. من هم برای  تک تک آنها احترام قائلم و قول می دهم که با تمام توان کارم را دنبال کنم.

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)