پرسپولیس در دربی های شهریوری پایتخت، یک برد بیشتر از استقلال کسب کرده است.

فصل قبل فوتبال ایران دربی را به خود دید که سهم پرسپولیس دو برد بود و یک بازی هم با تساوی دو بر دو به پایان رسید. آخرین دربی برگزار شده بین دو تیم پرسپولیس و استقلال مربوط به فینال جام حذفی بود که در یک بازی بسیار جذاب و هیجان انگیز که حواشی زیادی هم داشت، بعد از تساوی دو تیم در ۹۰ دقیقه ،پرسپولیس با گل امید عالیشاه در وقت‌های اضافه موفق شد حریف سنتی خود را شکست دهد و دومین جام فصل را هم به خود اختصاص دهد. همه منتظر قرعه کشی لیگ برتر بودند که ببینند اولین دربی فصل جدید چه زمانی برگزار خواهد شد. با اعلام سازمان لیگ و بعد از قرعه کشی مشخص شد که دربی بزرگ پایتخت در هفته پنجم رقابت‌ها برگزار می‌شود و تاریخ آن هم دهم شهریور است. پرسپولیس و استقلال تا الان ۸ بار در شهریور به مصاف هم رفتند که قرمزها یک برد بیشتر از حریف کسب کردند. پرسپولیس دو بار و استقلال هم یک بار در وقت‌های قانونی موفق به کسب پیروزی در دربی‌های شهریور ماه شدند. ۵ بازی دو تیم هم در آخرین ماه تابستان به تساوی رسید. در دربی‌های برگزار شده شهریور ماه اتفاقات جالبی هم رخ داد که می‌خواهیم در این گزارش آن‌ها را مرور کنیم:

ایجاد نماد باشگاه پرسپولیس!

عجیب ترین و یک طرفه ترین دربی پایتخت در ۱۶ شهریور سال ۵۲ برگزار شد. پرسپولیس در آن مسابقه که در جریان لیگ تخت‌جمشید برگزار می‌شد، توانست با نتیجه ۶ بر صفر، استقلال را شکست بدهد تا یک‌طرفه‌ترین دربی پایتخت در اولین دوئل سرخابی‌ها در ماه شهریور به‌ثبت برسد. نتیجه این بازی و برد ۶ گله پرسپولیس مقابل استقلال باعث شد تا عدد ۶ به یکی از نمادهای پرسپولیس تبدیل شود و هنوز هم هواداران پرسپولیس آن روز و آن نتیجه را به رخ استقلالی‌ها می‌کشند.

سریال تساوی‌های بدون گل

۵ بازی از ۸ دربی برگزار شده در شهریور با نتیجه تساوی به پایان رسید. از این ۵ بازی ۳ دیدار دو تیم به صورت متوالی در دهه نود با نتیجه بدون گل به پایان رسید و در دو مسابقه دیگر دو تیم موفق به گلزنی شدند. در ۱۸ شهریور سال ۱۳۶۷ دو تیم به نتیجه یک بر یک رسیدند. فرشاد پیوس و جعفر مختاری فر گلزنان دو تیم در این بازی بودند. بعد از آن در دور رفت لیگ دوازدهم در سوم شهریورماه ۱۳۹۱ به تساوی بدون گل رضایت دادند و این نتیجه در دور رفت لیگ سیزدهم و پانزدهم شهریورماه ۱۳۹۲ تکرار شد! استقلال و پرسپولیس در ادامه سریال تساوی‌های بدون گل خود در شهریورماه، در دور رفت لیگ شانزدهم و در مسابقه‌ای که ۲۶ شهریور ۱۳۹۵ برگزار شد، به تساوی بدون گل رضایت دادند تا ۳ تساوی بدون گل در فاصله ۴ سال در دربی‌های شهریورماه به‌ثبت برسد. همچنین آخرین تقابل دو تیم هم که در شهریورماه برگزار شد، در مرحله نیمه‌نهایی جام حذفی بود که شاگردان فرهاد مجیدی و یحیی گل‌محمدی روز پنجم شهریورماه ۱۳۹۹ به مصاف هم رفتند که بازی در وقت قانونی با تساوی ۲-۲ به پایان رسید اما در ضربات پنالتی آبی‌ها توانستند با برتری مقابل رقیب سنتی راهی فینال شوند؛ هرچند در بازی پایانی مقابل شکست خوردند و دستشان از جام کوتاه ماند.

ظهور پدیده قرمزها

شاید تا قبل از ۳۱ شهریور سال ۱۳۹۸ هیچکس مهدی عبدی را نمی‌شناخت. حتی هواداران پرسپولیس هم نمی‌دانستند چنین بازیکنی در تیمشان بازی می‌کند. با این حال در دقایق پایانی بازی رفت لیگ نوزدهم مقابل استقلال، گابریل کالدرون آرژانتینی دست به یک تعویض عجیب زد و مهدی عبدی گمنام را به میدان فرستاد. عبدی چند دقیقه بعد از ورودش به زمین موفق شد تک گل ۳ امتیازی تیمش را در دربی به ثمر برساند و پرسپولیس را به یک برد مهم برساند. بعد از آن بود که عبدی شناخته شد و نامش سر زبان‌ها افتاد.

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)