افشین پیروانی معتقد است کسانی که قانون سقف قرارداد را نوشته‌اند فوتبالی نبوده یا این‌که به منظور خاصی آن را نوشته‌اند.

 

چند روزی بعد از پایان جام حذفی و مسابقات لیگ برتر، فرصتی دست داد که دقایقی با  افشین پیروانی هم‌کلام شویم و به قول معروف از هر دری صحبت کنیم. با ما و مدیر تیم پرسپولیس باشید تا انتهای این مصاحبه که… بهتر است خودتان بخوانید و قضاوت کنید.

اگر اجازه بدهید از آخر شروع کنیم و بپرسیم نظر شما در خصوص خداحافظی تلویحی یحیی گل‌محمدی چیست؟ شوکه نشدید؟!
یحیی گل‌محمدی نشان داد چه مربی بزرگ و پخته‌ای است. کار کردن در تیم پرسپولیس بسیار سخت و طاقت‌فرساست و فصل تازه‌به‌اتمام‌رسیده هم واقعا سخت‌تر از همیشه بود. با این وجود یحیی گل‌محمدی توانست از این آزمون سربلند بیرون آمده و با پیروزی در بازی‌های بزرگ در قهرمانی دبل کند. او عاشق پرسپولیس و کارش است اما خستگی یک فصل کار طاقت‌فرسا از یک طرف و برخی قوانین جدید غیرفوتبالی در فوتبال شاید مزید بر علت شده باشد.

متوجه شدیم منظور شما سقف بودجه باشگاه‌هاست که به آن هم خواهیم رسید اما ابتدا می‌خواهیم بگویید وجه تمایز یحیی گل‌محمدی با سایر مربیان چیست؟
واقعا برای کارش وقت می‌گذارد و عاشق مربیگری است. او ساعت ۸ صبح بعد از این‌که دخترش را می‌برد مدرسه، به ورزشگاه شهید کاظمی (محل تمرین پرسپولیس) می‌آمد و ساعت ۸ شب هم به خانه برمی‌گشت. ۱۲ ساعت در روز وقت می‌گذاشت، فیلم می‌دید و تلاش می‌کرد. ما رقیبان بسیار پرقدرتی داشتیم که تا بُن دندان مسلح بودند اما یحیی گل‌محمدی همه‌جوره تلاش کرد تا بتواند در بزنگاه‌ها سربلند از زمین خارج شود.

شما با یحیی گل‌محمدی در پرسپولیس و تیم ملی همبازی بودید. فکرش را می‌کردید آن مدافع آرام، سربه‌زیر و کم‌حرف روزی مربی موفقی شود؟
یحیی گل‌محمدی آن‌زمان هم خیلی اهل مطالعه و مدافع باهوشی بود. تجارب زیادی هم از بازی‌های آسیایی، جام ملت‌ها و جام جهانی داشت. همان‌زمان هم خیلی پی‌گیر بود و از آن گذشته با تمام احترام به تیم تربیت یزد، یحیی از لیگ یک شروع کرد و پله پله در مربیگری بالا آمد. الان هم در ۵۲ سالگی یکی از باتجربه‌ترین مربیان ایران است در حالی که سن و سال زیادی ندارد.

بی‌تعارف یحیی گل محمدی مشورت‌پذیر است؟
شما کافی است این سوال را از دستیارانش بپرسید. او همیشه بهترین کادرفنی و کمک‌ها را برای کارخودش انتخاب می‌کند. اغلب دستیاران یحیی گل‌محمدی هم در سال‌های اخیر مربیان موفقی شده‌اند و همواره نظر کمک‌هایش را می‌پرسد و به‌شدت مشورت‌پذیر است.

در دربی فینال حذفی تصاویر تلویزیونی پس از گل تیم پرسپولیس، شما را به تصویر کشید که به بازیکنان تیم چیزی گفتید که شادی آن‌ها کوتاه شد! ماجرا چه بود؟
آن لحظه هم فقط به بچه‌ها گفتم که زیاد شادی نکنید تا بازیکنان تصور نکنند کار تمام شده است. بازی استقلال به هرحال دربی است و فقط همین جمله را به بازیکنان گفتم. باور کنید هر بازی برای پرسپولیس سخت و دشوار بوده و فشاری که روی خود من بود، در هیچ سالی متحمل نشده بودم.

(به شوخی) نکند شما هم مثل یحیی گل‌محمدی خسته شده و قصد خداحافظی دارید؟!
بله، من هم واقعا خسته شدم. کار در پرسپولیس باعث افتخار و هر ثانیه‌اش لذت‌بخش است اما بسیار سخت است. یک‌سری از مدیران تیم‌ها نه دغدغه پول دارند، نه زمین تمرین، نه هتل، نه پرواز، نه پاداش، نه بدهی انباشته‌شده و نه لباس و… ولی متاسفانه آقای درویش و همه ما با این سختی‌ها کار کردیم. جا دارد واقعا از آقای رضا درویش و اعضای هیئت مدیره باشگاه پرسپولیس تشکر می‌کنم. شاهدم مدیرعامل باشگاه پرسپولیس با چه سختی و عشقی کار می‌کرد.

یک نمونه از این تلاش ها را که خودتان شاهد بودید را مثال می‌زنید؟
باور نمی‌کنید اما بارها پشت موتور دنبال فراهم کردن پول و منابع مالی برای پرسپولیس بود. این‌که یک تیم موفق و قهرمان می‌شود حتم بدانید پشت آن خیلی زحمات و تلاش نهفته است. شما بهتر از من می‌دانید خیلی از مدیران باشگاه‌های صنعتی چنین دغدغه‌ای اصلا ندارند. الان هم که سقف بودجه گذاشته‌اند که…

که چی؟! ابتدای این مصاحبه بحث سقف بودجه مطرح شد و این‌که آیا یکی از دلایل خداحافظی احتمالی یحیی گل‌محمدی با پرسپولیس این موضوع می‌تواند باشد؟
ببینید من بازیکن نیستم که در این داستان ذی‌نفع باشم اما واقعیت را به عنوان یک آدم فوتبالی می‌گویم که کسانی این قانون را تصویب کرده‌اند که یا از قهرمانی پرسپولیس عصبانی بوده‌اند یا ضرر و زیانی کرده و حالا قصد جبران دارند! (با لحن تندتری) آخر کدام بازیکن عاقل خارجی به ایران می‌آید و قرارداد ریالی می‌بندد؟! یک زمانی سقف قرارداد بازیکن مصوب کردند که حتما به خاطر دارید؟

سقف قرارداد ۳۵۰میلیون تومانی که فکر می‌کنم سال ۱۳۹۰ سازمان لیگ به تصویب رساند و تبدیل به کف قرارداد بازیکنان شد؟
دقیقا! من همین الان می‌گویم اغلب تیم‌های صنعتی محال است به این قانون پایبند باشند.

چرا؟
تیم‌های صنعتی راهکارهای زیادی دارند. شرکت‌های زیرمجموعه‌ای که این اجازه را می‌دهد بیشتر از پرسپولیس هزینه کنند و من تصور می‌کنم این قانون برای جلوگیری از ادامه قهرمانی‌های پرسپولیس باشد. قانونی که می‌تواند ترمز قهرمانی پرسپولیس را به سود بعضی‌ها بکشد!

چرا به ضرر فقط پرسپولیس؟!
در آن سال‌هایی که سقف قرارداد گذاشتند چه اتفاقی افتاد؟ چند سال پرسپولیس نتوانست قهرمان شود و الان هم به نظر می‌رسد این قانون به ضرر پرسپولیس باشد.

استقلال هم شرایطی مثل شما دارد. ندارد؟!
من در مورد پرسپولیس صحبت می‌کنم که حتی خرید یک آب معدنی هم در آن حساب و کتاب دارد! واقعا این قانون برای چیست؟ تیم داوری ما در دربی یعنی آخر فوتبال ایران هدست ندارند که با هم کنار زمین ارتباط بگیرند آن وقت دوستان درگیر سقف بودجه هستند! یحیی گل‌محمدی حرف قشنگی زد که آیا چهارتا فوتبالی را نمی‌توانستند قبل از تصویب این قانون صدا بزنند و نظر آن‌ها را بپرسند! دوستان می‌آیند درباره فیرپلی مالی در اروپا صحبت می‌کنند. آیا بودجه باشگاه پاری سن‌ژرمن با استراسبورگ یکی است؟ در انگلیس بودجه منچسترسیتی و وستهام یکی است؟ دوستانی این قانون را نوشته‌اند که با تمام احترامی که برای همه آن‌ها قائل هستم، فوتبالی نبوده یا این‌که به منظور خاصی آن را نوشته‌اند. من یک مثالی بزنم و سربسته بگویم که یک هلدینگ به راحتی می‌تواند به بازیکن پول بدهد و جایی هم ثبت نشود. آیا پرسپولیس می‌تواند چنین کاری کند یا پول زیرمیزی بدهد؟ معلوم است که نمی‌تواند! من همین‌جا به شما می‌گویم که حریف پرسپولیس در زمین نمی‌شوند و سقف بودجه می‌گذارند یا این‌که می‌گویند با بازیکنان خارجی قرارداد ریالی ببندید!

گئورگی گولسیانی هم ظاهرا از این موضوع شاکی شده و اعلام کرده ریالی قرارداد نمی‌بندد؟
حق دارد نبندد! من هم در السد قطر لژیونر بودم و هرگز حاضر نمی‌شدم قرارداد ریالی ببندم. این حرف‌ها یعنی چی؟!

قبول دارید که قرارداد برخی بازیکنان فوتبال به شکل بی‌رویه‌ای بالا رفته است؟
ببینید من خودم در همین پرسپولیس برای خرید و جذب بازیکن مذاکره کردم. تیم بستم و همه این راه‌ها را رفته‌ام. شما نمی‌توانید برای اصلاح یک شرایط بزنید کل ساختمال را بکوبید و خراب کنید. در فوتبال دنیا هم شرایط فرق می‌کند. امباپه یک قیمت دارد و اشرف حکیمی در پاری سن‌ژرمن یک قیمت و بازیکن رئال مادرید با حتی ستاره ختافه قیمتش متفاوت است.

بگذریم، به نظر شما سخت‌ترین بازی تیم پرسپولیس در فصل تازه به‌اتمام‌رسیده کدام بازی بود؟
انصافا بگویم همه بازی‌ها سخت بود. همه تیم‌ها جلوی پرسپولیس با انگیزه خاصی بازی می‌کردند و همین کار را سخت می‌کرد اما انصافا کادرفنی و بازیکنان ما با همت و تعصب فراوان جلوی همه جنگیدند تا دبل کنند.

بهترین بازیکن فصل پرسپولیس کدام بازیکن بود؟
بنویسید تیم پرسپولیس!

ستاره لیگ برتر؟
باز هم بنویسید تیم پرسپولیس!

منهای پرسپولیس، بهترین بازیکن لیگ برتر چه کسی بود؟
منهای تمام بازیکنان پرسپولیس به نظر من شهریار مغانلو آقای گل لیگ برتر خیلی خوب کار کرد و گل‌های حساسی برای تیمش به ثمر رساند. لطفا و حتما بنویسید بازیکنان پرسپولیس همگی ستاره و لایق بودند که توانستند دبل کنند و همزمان هم قهرمان لیگ برتر شوند و هم جام حذفی.

می‌خواهیم بپرسیم پدیده لیگ اما لابد باز هم می‌گویید پرسپولیس پدیده‌های زیادی داشت و… منهای پرسپولیس پدیده لیگ کدام بازیکن بود؟
باز با احترام به بازیکنان جوان پرسپولیس، با توجه به این‌که خودم دفاع وسط بودم و بازیکنان این پُست را با دقت بیشتری تماشا می‌کردم باید به دو مدافع جوان اشاره کنم. به نظر من محمدامین حزباوی کاپیتان تیم ملی جوانان و مدافع سابق فولاد خوزستان که به السد قطر پیوست به همراه سامان فلاح مدافع و کاپیتان جوان پیکان، پدیده های لیگ بودند.

و تیم منتخب لیگ بیست‌ودوم؟
با احترام به همه بازیکنان باید بگویم تیم منتخب لیگ بیست‌ودوم تمامی بازیکنان پرسپولیس به همراه کادرفنی و مدیریتی و… خلاصه همه اعضای این تیم بودند. واقعا نمی‌دانم چطور بگویم که در پرسپولیس این فصل، بازیکنان ذخیره و اصلی پرسپولیس چگونه یکدل و متحد بودند و این گروه هماهنگ و همدل در نهایت با شایستگی هم به عنوان قهرمانی رسید.

نقش پیشکسوتان پرسپولیس در دبل قهرمانی چه اندازه بود؟
سوال بسیار به‌جایی پرسیدید. جا دارد من ابتدا از علی‌آقا پروین استاد و مربی خودم یاد کنم که سر تمرین تیم می‌آمد، بعد هر بازی زنگ می‌زد و تبریک می‌گفت و همواره حامی پرسپولیس بود. احمدرضا عابدزاده از آمریکا زنگ می‌زد و پیگیر نتایج پرسپولیس بود. همین‌طور بهروز رهبری‌فرد که بارها و بارها زنگ زد و تبریک گفت. حاجی مایلی‌کهن، ناصر محمدخانی، حمید درخشان، فرشاد پیوس، مرتضی کرمانی‌مقدم، مجتبی محرمی، حمید استیلی، رضا شاهرودی، پایان رأفت، مجتبی شیری، عارف محمدوند و خیلی از عزیزان دیگر که شاید الان حضور ذهن نداشته باشم و اگر اسمی از قلم افتاد به بزرگی خودشان ببخشند، در این فصل حمایت کرده و در این قهرمانی سهیم بودند. همین‌طور هواداران فهیم، عاشق و پرشور پرسپولیس که در تمامی فصل از تیم حمایت کرده و باعث دلگرمی ما شدند. این قهرمانی متعلق به همه این عزیزان است و مبارکشان باشد.

پرسپولیس باید در لیگ قهرمانان آسیا شرکت کند. این تیم آماده پرسپولیس می‌تواند طلسم‌شکن شده و به عنوان قهرمانی آسیا برسد؟
خیلی رُک و شفاف بگویم با این قانون سقف بودجه باید آسیا را فراموش کنیم چه رسد به رقابت برای قهرمانی! با قرارداد ریالی و سقف بودجه می‌خواهیم به مصاف کریم بنزما و رونالدو برویم؟! کریم بنزما همین الان هم بهترین مهاجم نوک اسپانیاست. لطفا آسیا را فراموش کنید!

و بالاخره حرف پایانی؟
در پایان جا دارد تشکر ویژه‌ای از صداوسیما و اصحاب رسانه داشته باشم. این عزیزان در رسانه ملی و رسانه‌های نوشتاری خیلی زحمت کشیده و می‌کشند و این تلاش‌ها جای خداقوت و خسته نباشید دارد.

خبرورزشی

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)