فرشاد پیوس آقای‌گل سابق پرسپولیس می‌گوید: سال ۱۳۷۲ می‌توانستیم ۶ تای سال ۵۲ را تکرار کنیم اما داور اجازه نداد. بازی را خراب کرد و حتی به جنجال کشاند.

یکی از خاطره انگیزترین بازیکنان دربی‌های پایتخت، فرشاد پیوس آقای گل سابق پرسپولیس و فوتبال ایران است. شماره ۱۷ اسبق پرسپولیس توانسته است ۳ گل به استقلال در دربی‌ها بزند هرچند خودش معتقد است ۴ گل زده است.

در آستانه بازی حساس و نفسگیر پرسپولیس و استقلال فرشاد پیوس صحبت کرد. ماحصل آن را می‌توانید در زیر بخوانید.

شما توانسته اید ۳ گل در دربی‌ها به استقلال بزنید. حالا در آستانه این بازی…

(حرف ما را قطع می‌کند) نه! من ۴ گل زدم اما شاید زیباترین آن را احمد ابهران داور دربی سال ۷۳ مردود اعلام کرد!

ابهران هم مدعی است که فرشاد پیوس قبل از سوت من به توپ ضربه زد؟

دیوار دفاعی صف کشید، من هم دور خیز کردم و همه سرجای خودشان ایستاده بودند و بعد … واقعا آن بازی را داور خراب کرد!

بیشتر توضیح می‌دهید؟

خوب به خاطر دارم سال ۱۳۷۳ بود. بیشتر از ۱۰۰ هزار نفر به ورزشگاه آمده بودند. من و بهزاد داداش زاده ۲ گل زدیم و از استقلال جلو افتادیم. نمی‌دانم چرا داور با سخت گیری رضا شاهرودی را از زمین اخراج کرد. اگر شاهرودی اخراج نمی‌شد با احترام به همه استقلالی‌ها شاید می‌توانستیم ۶ تای سال ۵۲ را تکرار کنیم اما داور اجازه نداد. بازی را خراب کرد و حتی به جنجال کشاند. می‌توانستیم یک نتیجه فوق العاده را بدست بیاوریم اما اشتباه داوری همه چیز را خراب کرد.

با توجه به اتفاقات رخ داده کمیته انضباطی مجتبی محرمی را سه سال، احمدرضا عابدزاده را دو سال، رضا شاهرودی را یک سال، فرشاد پیوس و بهزاد داداش‌زاده و امیر قلعه‌نویی و محمود فکری و صادق ورمزیار و مسعود غفوری‌های اصل را شش ماه و امیر عابدینی مدیر و محمد پنجعلی سرپرست تیم پرسپولیس و دو پزشک این تیم را نیز یک سال محروم کرد؟

بله، متأسفانه این حکم را دادند و از آن بدتر بازی را ۳ برصفر به سود استقلال اعلام کردند! واقعا روز تلخ و عجیب و غریبی بود.

و شیرین ترین خاطره شما از دربی؟

سال ۱۳۶۹ بود که با یک گل از استقلال عقب افتاده بودیم. گلرآنها احمدرضا عابدزاده بود که برای ما کُری خوانده بود ” هرکس به من گل بزند جایزه می‌دهم” و اتفاقا من در دقیقه ۸۳ یا ۸۴ بود که روی پاس مرحوم فریبرز مرادی به عابدزاده گل زدم اما هنوز هم رفته که جایزه ام را بیاورد!

روز تلخ و شیرین هم داشته اید! خداحافظی در دربی؟!

۲۰ تیر ۱۳۷۶ را هرگز فراموش نمی‌کنم. ۱۰ دقیقه بازی کردم و حتی می‌توانستم به استقلال هم گل بزنم اما بهزاد غلامپور به شکل عجیبی ضربه ایستگاهی ام را مهار کرد. بعد هم در دقیقه ۱۰ جای خودم را به مهدی مهدوی کیا دادم که ۱۹ یا ۲۰ ساله بود و ستاره تیم ملی شد. آن روز هواداران پرسپولیس و حتی استقلال هم برایم سنگ تمام گذاشته و تشویقم کردند. روز به قول شما تلخ و شیرینی بود که هرگز فراموش نخواهم کرد.

حالا برگردیم به دربی روز پنج شنبه! این بازی را چطور ارزیابی می‌کنید؟

پرسپولیس باید ببرد چون اگر برنده نشود ممکن است قهرمانی از دست برود. بنابراین پیش بینی می‌کنم بازی جذابی شود. پرسپولیس حمله می‌کند و خواه ناخواه استقلال هم به دنبال بازی خوب و محکم خواهد رفت.

نتیجه بازی چه می‌شود؟

یک حسی به من می‌گوید پرسپولیس با اختلاف ۲ گل برنده خواهد شد اما تأکید می‌کنم بازی بسیار سختی روبروی شاگردان گل محمدی است. استقلال خیلی سخت گل می‌خورد و بچه‌ها باید از تک موقعیت‌ها استفاده کنند.

پرسپولیس شیرزود تمیروف، حامد پاکدل و مهدی عبدی را به عنوان سه مهاجم تقریبا هم سطح در اختیار دارد. شما باشید کدامیک را در ترکیب می‌گذارید؟

من نمی‌دانم تاکتیک و برنامه یحیی گل محمدی در طول هفته چه بوده است. بستگی به برنامه تاکتیکی یا استراتژی بازی دارد اما هر سه مهاجمان با انگیزه ای هستند.

اگر شما بخواهید یک مهاجم معرفی کنید؟

مهدی عبدی به هر حال تجربه گلزنی در دربی را داشته و مقابل استقلال انگیزه و اعتماد به نفس لازم را دارد اما درنهایت این یحیی گل محمدی است که باید تصمیم نهایی را بگیرد.

همین طور انتخاب یک بازیکن از میان رضا اسدی و کمال کامیابی نیا هافبک مورد علاقه شما سخت است؟

من همه بازیکنان پرسپولیس را دوست دارم. آن مقطع به دلیل تلاش فوق العاده و بازی‌های بی نقص کامیابی نیا از اسکوچیچ خواستم کمال را به تیم ملی دعوت کند. او هافبک زحمتکش و جنگنده ای است. رضا اسدی هم بازی قبلی عالی بازی کرد و انشالله هر کسی بازی کرد بهترین نمایش خودش را برای پرسپولیس ارائه دهد.

داور دربی هم مهدی سید علی شد. نظری ندارید؟

امیدوارم دربی بهترین قضاوت سید علی باشد. او تجربه کافی را دارد و انتظار همه اهالی فوتبال و هواداران دو تیم از داور این بازی بالاست. باید عادلانه و بی نقص سوت زده و اسیر جوسازی یا حواشی قبل و حین بازی نشود.

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)