فرشاد پیوس درباره قهرمانی پرسپولیس گفت: اگر بخواهیم درباره داوری صحبت کنیم، می‌توانیم بگوییم پرسپولیس هم در بازی‌های قبل خیلی از داوری ضرر کرده بود.

فرشاد پیوس که فصل گذشته صعود داماش از لیگ دو به لیگ یک را رقم زده بود، در این فصل هدایت سپیدرود رشت را بر عهده گرفت، اما در اسفندماه گذشته از این تیم جدا شد و راهی شهرداری ماهشهر شد تا این تیم را به سمت صعود به لیگ یک هدایت کند. او همراه با این تیم نتایج فوق‌العاده‌ای کسب کرد و در آستانه راهیابی به لیگ یک قرار گرفت اما در دیدار پلی‌آف برابر شهرداری نوشهر شکست خورد تا از صعود به دسته بالاتر بازبماند.

ستاره سال‌های دور پرسپولیس امروز در گفتگویی در خصوص دوران حضور خود در سپیدرود و شهرداری صحبت کرد و همچنین نکاتی را درباره قهرمانی پرسپولیس در این فصل از رقابت‌های لیگ برتر و حواشی و اتفاقاتی که در طول مسابقات رخ داد، به زبان آورد.

گفتگو با پیوس را در ادامه می‌خوانید:

* در ابتدا درباره حضورتان در شهرداری صحبت کنید. شانس خوبی برای صعود داشتید اما در پلی‌آف شکست خوردید.
در این هشت هفته که ما در تیم حضور داشتیم، فقط دو گل خوردیم و بهترین خط حمله و خط دفاع را در اختیار داشتیم. ساختار دفاعی‌مان خیلی خوب بود. وقتی من به این تیم آمدم، ۹ امتیاز با تیم اول و ۷ امتیاز با تیم دوم اختلاف داشتیم اما با همت بچه‌ها، کادرفنی، مدیریت باشگاه و همه مردم خوب ماهشهر توانستیم به هدف‌مان نزدیک شویم. تیم ما چهارم جدول بود و با توجه به اختلاف امتیازی که داشتیم، هیچکس فکر نمی‌کرد تا این رده بالا ییاییم اما ما می‌دانستیم تیم پتانسیل خیلی بالایی دارد و می‌تواند صعود کند.

* شما در بازی رفت پلی‌آف مقابل شهرداری نوشهر پیروز شده بودید و دست بالا را داشتید. چه شد که در بازی برگشت در خانه حریف شکست خوردید؟
اتفاقا به نظر من، ما بازی‌مان را در نوشهر نباختیم و در همان امیدیه باختیم. ما در ماهشهر زمین مناسبی نداشتیم و شرایط میزبانی مهیا نبود و به همین دلیل در امیدیه بازی کردیم. با این شرایط هواداران‌مان برای تماشای بازی باید یک ساعت راه می‌آمدند. اگر در ماهشهر بازی می‌کردیم، بیشتر از سه گل می‌زدیم. البته در امیدیه هم عملکرد خوبی داشتیم، اما یک گل‌مان را قبول نکردند و یک پنالتی هم داور نگرفت که فکر می‌کنم کمک‌های آن بازی را هم محروم کردند. من فکر می‌کنم حق ما برد بود و تیم ما شایستگی صعود را داشت.

* شکست عجیبی هم در ضربات پنالتی داشتید و چهار پنالتی از دست دادید!
ما در تمام مدتی که اینجا بودیم، روی ضربات ایستگاهی و شروع مجدد و پنالتی تمرین می‌کردیم. پنج پنالتی‌زن ما در این بازی، جزء بهترین پنالتی‌زن‌ها بودند. خیرالله ویسی هشت سال است که همه پنالتی‌هایش را گل کرده اما در این بازی پنالتی‌اش را از دست داد. به نظرم بچه‌ها استرس داشتند و از طرفی هم مدام لیزر می‌انداختند. فکر می‌کنم داور باید بازی را نگه می‌داشت؛ ما چندین باز هم اعتراض کردیم اما داور گفت باید بازی انجام شود. من هیچ کجای دنیا ندیدم یک تیم چهار پنالتی را بیرون بزند و فکر می‌کنم عامل این اتفاق هم استرس بالای بازیکنان و همچنین لیزر بود.

* شما تا اسفندماه سپیدرود بودید. چه شد که از این تیم جدا شدید؟
سپیدرود شرایط خوبی داشت و ما با تیم و هواداران خوبی که داشتیم، صدرنشین شدیم و شک نکنید اگر آنجا می‌ماندیم‌، این تیم صعود می‌کرد. من هنوز هم با مدیران باشگاه سپیدرود در تماس هستم و ارتباط خوبی داریم، اما مسائلی پیش آمد که امکان ادامه همکاری وجود نداشت.

* یعنی فکر می‌کنید اگر در سپیدرود می‌ماندید، به نفعتان بود؟
قسمت اینطور بود و اتفاقا فکر می‌کنم حضور در ماهشهر خیلی برای من خوب شد، چون با توجه به عملکرد خوبی که داشتیم، الان ۵-۶ چند تیم لیگ یکی و لیگ دویی به من پیشنهاد داده‌اند که طی هفته‌های آینده با آنها جلسه دارم تا ان‌شاءالله بهترین تصمیم را بگیرم.

* فکر می‌کنید چرا تغییرات جابجایی سرمربی‌ها در لیگ ایران، به خصوص در دسته‌های پایین‌تر، تا این حد بالاست؟
متاسفانه ما هم مثل کشورهای عربی شده‌ایم و تا تیمی نتیجه نمی‌گیرد، توپ را در خانه مربی می‌اندازیم. من فکر می‌کنم مدیران تمام باشگاه‌ها باید صبر و حوصله بیشتری داشته باشند و عجول نباشند تا مربیان بتوانند کارشان را انجام بدهند.

* پرسپولیس در شرایطی قهرمان شد که گل قهرمانی این تیم با اعتراضات زیادی همراه شد. درباره این قهرمانی صحبت کنید.
اگر بخواهیم درباره داوری صحبت کنیم، می‌توانیم بگوییم پرسپولیس هم در بازی‌های قبل خیلی از داوری ضرر کرده بود. فوتبال همین است؛ یک روز مارادونا با دست توپ را گل کرد و آرژانتین قهرمان شد و الان هم فقط حرف و حدیث‌ها مانده است. من نمی‌توانم درباره آن صحنه نظر بدهم و کارشناسان باید بگویند آفساید بوده یا نه، اما به نظر من پرسپولیس فوتبال خوبی بازی می‌کرد.

* با توجه به اینکه پرسپولیس تا هفته‌های پایانی در رده دوم بود، فکر می‌کردید بتواند قهرمان شود؟
پرسپولیس امتیازات زیادی از دست داده بود، اما توانست به شرایط ایده‌آلی برسد و در مسابقاتش از تمام مناطق زمین استفاده کند و پیروز شود.‌ این تیم توانمند بود و از همه مهم‌تر هیچکدام از اعضای تیم وارد حاشیه نشدند. هر تیمی که یه حاشیه برود، نمی‌تواند توانمندی خودش را در زمین نشان بدهد. تیم‌های رقیب وارد حاشیه شدند و با صحبت درباره داور و دیگران نتوانستند نتیجه بگیرند اما پرسپولیس با مدیریت خوب و همدلی توانست قهرمان شود. در پرسپولیس، نه مربی و نه بازیکنان دنبال حاشیه نبودند و این موضوع خیلی تاثیرگذار بود. حق پرسپولیس این بود که زودتر از اینها هم قهرمان شود.

* نقش یحیی گل‌محمدی را در این قهرمانی چقدر می‌دانید؟
یحیی مربی بسیار بزرگی است و قطعا در این مسیر موثر بود. قطعا اگر یحیی هم بازیکنان خوبی مثل نیم فصل دوم داشت، می‌توانست در نیم فصل از این هم بهتر عمل کند تا تیم زودتر از اینها قهرمان شود. باز هم تاکید می‌کنم یحیی مربی خیلی خوبی بود و بچه‌ها هم او را دوست داشتند اما دیگر خسته شده بود، چون دست و بال باشگاه بسته بود و نتوانست پول خوبی به بچه‌ها بدهد و بازیکنان خوبی جذب کند. البته نباید کار اوسمار و بازیکنان را هم کوچک نشان بدهیم. اوسمار هم مربی خوبی بود؛ او هم دستیار یحیی بود و هم راه را به خوبی پیش رفت و از طرفی بچه‌ها هم انگیزه بسیار بالایی داشتند و با تمام وجود برای قهرمانی جنگیدند.

* درباره حواشی این دوره از مسابقات و اظهاراتی که از سوی اعضای تیم رقیب در خصوص حمایت از پرسپولیس مطرح می‌شد، چه نظری دارید؟
من احترام زیادی برای همه تیم‌ها و رقبا قائلم، اما یک مربی هرچقدر هم از لحاظ علمی شرایط خوبی داشته باشد و هرچقدر هم تیمش تاکتیک پذیر باشد، اگر وارد حاشیه شود و تمرکز بازیکنان را به هم بزند، موفق نمی‌شود. بازیکنان به نیمکت نگاه می‌کنند تا ببینند باید شلوغ کنند و به داور حرفی بزنند و پرخاشگری کنند یا آرام باشند؛ این عاملی بود که باعث شد رقبای پرسپولیس نتوانند تمرکز بالایی داشته باشند و نتیجه بگیرند و هیچ حمایتی از تیم خاصی وجود نداشت. رقبای پرسپولیس بازیکنان خوبی داشتند و حتی برخی از بازیکنان‌شان از پرسپولیس گران‌تر بودند اما تمرکز نداشتند و همین باعث شد پرسپولیس از این حربه استفاده کند. همه رقبا شرایط و امکانات و مهره‌های خوبی داشتند اما کم تجربگی برخی از مربیان باعث این حواشی شد و پرسپولیس با مدیریت خوب توانست قهرمان شود.

* نظر شما درباره ادامه همکاری با اوسمار ویه‌را چیست؟
ایشان مربی خوبی هستند و شناخت خوبی هم دارند. اگر باشگاه بخواهد یک مربی خارجی دیگر بیاورد، یکی دو ماه طول می‌کشد. اوسمار حاشیه نداشت، سرش در لاک خودش بود، چه می‌برد و چه می‌باخت، محترمانه صحبت می‌کرد و همیشه جوابگوی رسانه‌ها بود. او یک مربی حرفه‌ای بود و از لحاظ عاطفی هم خوب بود، به خصوص که بازیکنان ایرانی هم عاطفی هستند و حضور ایشان به آنها هم کمک می‌کند. اگر مدیریت باشگاه اوسمار را حفظ کند، ۵۰-۶۰ درصد راه را رفته است.

* مجتبی محرمی چند روز قبل در یک مصاحبه گفت لگد او به جمال شریف در دیدار ایران و ژاپن یک حرکت تمرین شده با شما بود. در این باره صحبت می‌کنید؟
نمی‌دانم مجتبی چرا این حرف را زده است. مگر می‌شود آدم شب بازی بنشیند بگوید فرشاد تو پایت را باز کن، من از لای پایت داور را بزنم؟ (با خنده) احتمالا مجتبی خواسته مصاحبه‌اش فان باشد و شوخی کرده است. اصلا اینطور نبود و همه تمرکز ما روی بازی بود و دنبال حاشیه نبودیم. این حاشیه خود به خود به وجود آمد. ما شب بازی دنبال راه‌های گلزنی و بررسی بازیکنان حریف بودیم. مجتبی جوک سال را گفت.

* در آن صحنه دقیقا چه اتفاقی افتاد؟
وقت اضافه بازی بود که داور خطای نادر محمدخانی را گرفت. در آن صحنه همه ما به سمت داور دویدیم که چرا خطا می‌گیری و اخراج می‌کنی؟ در آن شلوغی دور جمال شریف، داور مسابقه، حلقه زده بودیم و پای من در حالت عادی قرار داشت که مجتبی محرمی از لای پای من به جمال شریف را زد. او برگشت و من را نگاه‌ کرد و با توجه به اینکه من به او نزدیک بودم و محرمی فاصله داشت، فکر کرد من زدم. یک‌باره کارت قرمز به من داد. من تعجب کردم و انگلیسی هم بلد نبودم که حرف بزنم و فقط می‌پرسیدم چه شد؟ از زمین که بیرون آمدیم، در رختکن فهمیدیم کرمانی هم صورت جمال شریف را داغون کرده است. ما آن صحنه را ندیدیم و بعدا فهمیدیم او یک چک زده و با پنجه به صورتش کشیده است. پس از آن شبانه ما را محروم کردند. البته فکر می‌کنم می‌خواستند تیم ایران ضعیف‌تر شود که چند بازیکن ما را چند سال محروم کردند.

* یکی از بازیکنان تیم‌تان می‌گفت شما پس از اخراج می‌گفتید من نبودم و مجتبی محرمی می‌گفت آدم‌فروشی نکن.
نه (با خنده). اصلا انگلیسی بلد نبودیم که کسی حرفی بزند. من اصلا نمی‌دانستم مجتبی زده و اول فکر می‌کردم کرمانی از بین پای من داور را زده است. بعدا در رختکن مجتبی گفت من زدم. وگرنه در آن لحظه یکی از ما هم انگلیسی بلد نبود که بخواهد حرف بزند. با اشاره دست حرف می‌زدیم.

* بعد از اینکه فهمیدید، با آقای محرمی صحبتی نکردید؟
گفتم پسر خوب چرا زدی؟ گفت من از زیر‌ پای تو زدم که دلم خنک شود. صبحش فهمیدیم یک سال محروم شدیم؛ یک سال از بهترین دوران ورزشی من به خاطر آقای محرمی عزیز که خیلی هم دوستش دارم، از بین رفت. البته ما هنوز هم در تماس هستیم و من قلبا او را دوست دارم.

* پس از آن هیچوقت با جمال شریف روبرو نشدید که در این باره صحبت کنید؟
چرا، اتفاقا جمال شریف بازی خداحافظی من آمد و گفت من آنجا اشتباه کردم به تو کارت دادم. ما فیلم‌ها را برای او فرستاده بودیم و نگاه کرده بود.

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)