سرمربی آرژانتینی و پیشین پرسپولیس اعتقاد دارد که فوتبال کشورمان جلوتر از سایر کشورهای آسیایی است و در جام جهانی نیز هر اتفاقی در گروه ایران امکان‌پذیر است.

گابریل کالدرون سرمربی فعلی تیم خورفکان امارات که در دوران حرفه‌ای‌اش برای تیم‌هایی همچون راسینگ کلوب، ایندپندینته، رئال بتیس و پاری‌سن‌ژرمن بازی کرد و سه سال پس از بازنشستگی‌اش در سال ۱۹۹۷ به عرصه مربیگری روی آورد و بیشتر دوران مربیگری‌اش را در قاره آسیا سپری کرده است، سابقه فعالیت در فوتبال ایران را دارد.

به‌بهانه در پیش بودن جام جهانی ۲۰۲۲، تسنیم گفت‌وگویی با کالدرون آرژانتینی انجام داده است.

*  نظرتان در خصوص همگروهی آرژانتین با مکزیک، لهستان و عربستان در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، چیست؟

آرژانتین همیشه یکی از گزینه‌های قهرمانی است. در جام جهانی همه بازی‌ها سخت و پیچیده هستند، اول به این دلیل که شروع مسابقات دشوار است و سپس در یک تورنمنت کوتاه تیم‌ها جایی برای اشتباه ندارند. گروه آلبی‌سلسته سخت است، اما با این حال، آرژانتین باید به دور بعد صعود کند.

*  تیم تحت‌هدایت لیونل اسکالونی را چطور می‌بینید؟

اسکالونی کار بزرگی انجام داده است و من نحوه بازی تیم تحت‌هدایت او را دوست دارم. ما لیونل مسی را داریم، اما بازیکنان دیگری هم هستند که باید در بالاترین سطح ظاهر شوند.

*  شما بازیکن کلیدی تیم تحت‌‌هدایت کارلوس بیلاردو در دهه هشتاد بودید، چه تفاوت‌هایی بین این تیم و تیمی که شما بین سال‌های ۱۹۸۱ و ۱۹۹۰ برایش بازی می‌‌کردید، وجود دارد؟

من هم یک بازیکن در تیم بودم مانند سایر نفرات. در آن تیم دیه‌گو مارادونا و بازیکنان بزرگ دیگری مانند ماریو کمپس، خورخه بوروچاگا، خورخه والدانو، اسکار روجری و… را داشتیم. تفاوت در زمان است، فوتبال قبلاً فرق می‌کرد، من تیم زمان حاضر آرژانتین را از نزدیک نمی‌شناسم، اما مطمئنم آنها همان عطش پیروزی را دارند که ما در آن زمان داشتیم و این رویکرد عوض نمی‌شود.

*  شما در دهه هشتاد میلادی کنار دیه‌گو مارادونای فقید بازی می‌کردید که رهبر تیم ملی آرژانتین در آن دوره بود، می‌توانید از شخصیت او برای‌مان بگویید؟

دیه‌گو در داخل و خارج از زمین یک رهبر بود، اما نیازی نبود خیلی صحبت کند تا همه از او پیروی کنیم. مارادونا متواضع بود و هر روز میل خود به پیروزی و تعهدش به تیم ملی را نشان می‌داد.

*  می‌توانیم لیونل مسی را با مارادونا مقایسه کنیم؟

همیشه این سؤال پرسیده می‌شود و پاسخش همان همیشگی است؛ هر کدام در زمان خود بهترین بوده‌اند.

*  به‌عنوان سرمربی در کشورهایی همچون عربستان، عمان، امارات، بحرین، قطر و ایران کار کرده‌اید، فوتبال آسیا را چطور می‌بینید و آیا آنها می‌توانند فاصله‌ای را که بین فوتبال این قاره با فوتبال اروپا و آمریکای جنوبی وجود دارد از بین ببرند؟

این موضوعی پیچیده است چون در اروپا و آمریکای جنوبی فوتبال یک پدیده فرهنگی به‌شمار می‌رود و آنها سال‌ها جلوتر از دیگران هستند، اگرچه درست است که بگوییم فوتبال در کشورهای آسیایی هر روز با جهش و پیشرفت بهتر می‌شود. این روزها ایران جلوتر از سایر کشورهای آسیایی است چون بازیکنان شاغل زیادی در فوتبال اروپا دارد و این به پیشرفت فوتبال ایران کمک می‌کند. از طرفی لیگ عربستان از سطح بالایی برخوردار است و این به‌نفع تیم ملی این کشور است. فوتبال قاره آفریقا سال‌هاست سعی می‌کند به این سطح برسد. آنها بازیکنان زیادی در لیگ‌های اروپایی دارند، اما این کار آسانی نیست، به‌امید روزی که شاهد قهرمانی یک تیم آسیایی یا آفریقایی در جام جهانی باشیم.

*  تیم ملی ایران در گروه B جام جهانی ۲۰۲۲ قطر با انگلیس، آمریکا و برنده پلی‌آف اروپایی (ولز، اسکاتلند، اوکراین) مصاف خواهد کرد، آیا شاگردان دراگان اسکوچیچ می‌توانند به مرحله حذفی صعود کنند و این‌که کدام تیم‌ها از این گروه راهی دور بعد رقابت‌ها می‌شوند؟

هر چهار تیم توانایی صعود به مرحله بعد را دارند، هر زمان که مسابقه می‌دهید امکان برنده شدن دارید. بخت اول صعود از گروه B انگلیس است و فکر می‌کنم هر چیزی در این گروه امکان‌پذیر است.

*  کدام بازیکن یا بازیکنان تیم ملی ایران می‌توانند در جام جهانی قطر تفاوت را رقم بزنند؟

فوتبال یک ورزش گروهی است و شما به ‌تک‌تک بازیکنان نیاز خواهید داشت. دوست ندارم به فوتبال به‌صورت فردی نگاه کنم، اما مشخص است که در زمان حاضر مهدی طارمی و سردار آزمون بازیکنان برتر فوتبال ایران هستند.

*  پیش‌بینی شما از فینالیست‌های بیست‌ودومین دوره جام جهانی چیست و این‌که در پایان کدام تیم جام قهرمانی را بالای سر خود خواهد برد؟

نه من و نه هیچ‌کس دیگری نمی‌تواند این را پیش‌بینی کند. من پیشگو نیستم، اما دوست دارم آرژانتین قهرمان این دوره جام جهانی شود و اسپانیا گزینه دوم من برای کسب جام است.

*  ماجراجویی شما در ایران با پرسپولیس چطور بود؟ دوست دارید دوباره در ایران مربیگری کنید و آیا پس از جدایی از پرسپولیس پیشنهادی از ایران دریافت کردید؟

پرسپولیس و هوادارانش همیشه در قلب من خواهند بود. خیلی دوست دارم به ایران برگردم، ایران کشور فوتبالی است و مردم آن همیشه به من محبت زیادی داشتند و در آنجا احساس راحتی می‌کردم. دوست ندارم در مورد پیشنهادات و شایعات صحبت کنم، وقتی چیزی صددرصد شود زمانی است که می‌توانیم در مورد آن صحبت کنیم، باید از واقعیت‌ها حرف بزنیم.

*  پیشنهادی از فدراسیون فوتبال ایران برای هدایت تیم ملی نداشته‌اید؟

همان‌طور که در سؤال قبل به شما گفتم، دوست ندارم درباره این موارد صحبت کنم.

*  به‌عنوان پرسش آخر، بازی‌های پرسپولیس را دنبال می‌‌کنید؟ تیم‌ تحت‌هدایت یحیی گل‌محمدی را چطور می‌بینید؟

تا جایی که بتوانم بازی‌های پرسپولیس را دنبال می‌کنم. در زمان حاضر چون خودم مشغول ـ مربیگری در تیم خورفکان امارات ـ هستم، نتایج تیم را بیشتر از بازی‌هایش می‌بینم. من در جایگاهی نیستم که کار مربی دیگری (از جمله گل‌محمدی) را ارزیابی کنم، مطمئناً گل‌محمدی سعی می‌کند مانند همه ما در هر بازی برنده شود. هر مربی سبک کار و بازی خود را دارد و همه این سبک‌ها قابل احترام هستند.

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)