پرسپولیس نیوز: پیشکسوت پرسپولیس گفت: هر کسی سکان رهبری یک باشگاه را برعهده می‌گیرد باید تخصص لازم را داشته باشد.

محمود کلهر در خصوص تغییرات مدیریتی باشگاه پرسپولیس اظهار داشت: این مساله، مشکل اساسی و ریشه‌ای فوتبال و باشگاه‌های ما است. جابجایی در سطح مدیریت کار را برای پرسپولیس سخت‌تر می‌کند. باید تدابیر بهتری اندیشیده شود تا ثبات مدیریت در باشگاه‌ها وجود داشته باشد و مدیران بتوانند برنامه‌های خودشان را پیاده کنند. وقتی در یک سال دو-سه مدیر عوض می شوند، روزهای خوبی را در آینده فوتبالمان نمی‌توانیم ببینیم. باشگاه‌ها باید هم در کار فنی و هم در کار مدیریت ثبات لازم را داشته باشند اما مانند مربیان و به خصوص مربیان ایرانی حمایتی برای مدیران هم‌ وجود ندارد.

کلهر در خصوص جدا شدن محمدحسن انصاری فرد از بدنه مدیریت پرسپولیس عنوان کرد: نمی‌دانم پشت پرده چه اتفاقاتی افتاده اما مورد بدی را از انصاری‌فرد ندیدم. ما در سال ۸۵ هم با هم کار می‌کردیم و با شناختی که از انصاری‌فرد دارم او را مدیر خیلی خوبی می‌دانم. در آن سال هم دست باشگاه خالی بود و شرایط از نظر اقتصادی نسبت به الان بدتر بود اما نتایج خوبی گرفتیم و تیم های پایه ما هم بی نظیر بودند. متاسفانه در فوتبال و ورزش ما مدیریت ثبات ندارد. باید نگاه ویژه‌ای به فوتبال و مدیرانش داشته باشیم. اگر مدیری تخصص و کارنامه خوبی دارد باید حمایت شود اما در فوتبال ما تا به حال چنین چیزی وجود نداشته و متاسفانه کسی به دنبال کارنامه و رزومه نیست.

پیشکسوت پرسپولیس وی با اشاره به نقش اعضای هیات مدیره در ایجاد ثبات در باشگاه پرسپولیس اظهار داشت: اعضای هیات مدیره باید از نفری که قرار است انتخاب شود و سکان مدیریتی و مسئولیت کلی باشگاه را بر عهده بگیرد، حمایت کنند تا فشاری روی دوش او نباشد. امیدوارم از این به بعد این اتفاق بیفتد. انصاری‌فرد خوب کار کرد. آمدن یحیی گل‌محمدی انتخاب خوبی بود و حضور او به پرسپولیس خیلی کمک کرد. تیم در صدر جدول بود اما نتایجش بهتر شده رو به جلو حرکت می‌کند.

کلهر ادامه داد: فوتبال ما باید از حالت تیمی در بیاید و حالت باشگاهی به خودش بگیرد و هر باشگاه در بحث آموزش ساختارهای درستی پیدا کند. باید به فوتبال نگاه ریشه‌ای داشته باشیم تا حرفه ای شویم. پتانسیل این را داریم که در نقل و انتقال به اروپا بازیکنان بیشتری داشته باشیم. نباید این طور باشد که فقط پول حرفه‌ای بازیکنان بدهیم.

وی در خصوص انتقاداتی که اعضای هیات مدیره از عملکرد انصاری‌فرد مطرح می‌کنند، گفت: متاسفانه در ورزش ما همیشه همینطور است. وقتی من مسئولیت می‌گیرم همه تعریف می کنند اما وقتی پستم را از دست می‌دهم هجمه انتقادها زیاد می‌شود. این اتفاقی قشنگ و نگاه حرفه‌ای به فوتبال نیست. در همه جای دنیا وقتی مربی جدید به تیم می‌رود از مربی قبلی حتی اگر نتایج بدی هم گرفته باشد به نیکی یاد می کند در بحث مدیریتی هم باید اینطور باشد ولی شاهد این هستیم که هر مدیری می‌رود حرف و حدیث‌های پشت سرش زیاد است. هر کسی سکان رهبری یک باشگاه را برعهده می‌گیرد باید تخصص لازم را داشته باشد.

پیشکسوت پرسپولیس افزود: انصاری‌فرد قبل از این هم مدیریت کرده بود و تمام ویژگی‌های یک مدیر را داشت. از همه چیز مهمتر صبوری او و آرامشی بود که به تیم می‌داد. باید دیدگاهمان را نسبت به کسانی که مسئولیت می‌گیرند تغییر بدهیم. به نظرم انصاری‌فرد نتایج خوبی گرفت و اعضای هیات مدیره باید از او تقدیر می‌کردند. در این چند سال افراد فوتبالی هم در هیئت مدیره باشگاه پرسپولیس مانند مرحوم کاشانی که خدمات زیادی به فوتبال ارائه داد تا به سمت حرفه‌ای شدن برویم حضور داشتند.

وی تصریح کرد: من از اعضای هیات مدیره فعلی به جز جناب ‌نبی شناخت زیادی ندارم اما هر کدام از آنها می‌توانند باری از روی دوش باشگاه پرسپولیس بردارند. امیدوارم کسی برای مدیریت باشگاه پرسپولیس انتخاب شود که با فوتبال آشنایی کامل داشته باشد، متخصص باشد، به کار اجرایی آشنا و توان کار در باشگاه بزرگ را داشته باشد. انتقاد کردن کاری ندارد. کمک کردن به باشگاه مهم است تا پرسپولیس از این وضعیت نجات پیدا کند. اگر این وضعیت در بحث مدیریتی ادامه داشته باشد و مدیر عامل مشخص نباشد صد درصد پرسپولیس در مسائل فنی هم ضربه می‌خورد.

کلهر در خصوص شکایت بازیکنان خارجی و اینکه ممکن است پنجره نقل و انتقالاتی پرسپولیس به دلیل این شکایت ها بسته شود، عنوان کرد: این مساله هم ناشی از مشکل مدیریتی فوتبال ما است. چرا بازیکنان بی کیفیت باید وارد فوتبال ما شوند؟ بزرگترین اشکال این است که این بازیکنان جای استعدادها و جوانان ما را هم می‌گیرند و از آن طرف بدهی‌های آنچنانی هم روی دست باشگاه‌ها می‌گذارند و باشگاه‌ها دچار ورشکستگی و از هدفشان هم دور می‌شوند.

پیشکسوت پرسپولیس با اشاره به نقش مدیریت در ورود بازیکنان خارجی گفت: این مساله ناشی از مشکل مدیریتی فوتبال ما است. البته استوکس بازیکن خوبی بود اما رفتارهای حرفه‌ای نداشت و این موضوع در تراکتور هم مشکل مشخص بود. استوکس و اوساگونا نسبت به خارجی‌های قبلی بهتر بودند اما به هر حال در وارد شدن این بازیکنان باید مسائل دیگر آنها را هم در نظر گرفت. باید بررسی بیشتری شود و یک بازیکن خارجی را با شناخت بیشتری وارد یک تیم کنیم. اوساگونا انتخاب یحیی گل محمدی بود و شناخت کافی را از این بازیکن داشت. استوکس هم بازیکن خوبی بود اما مشکلات دیگری داشت.

وی افزود: تمام این مسائل باید ریشه یابی شوند. باید ببینیم این بازیکنان از چه طریقی وارد باشگاه می‌شوند. این مشکلات در همه باشگاه‌ها وجود دارد که یکسری بازیکن خارجی توسط یک سری مدیر برنامه‌ها و دلال‌ها که در فوتبالمان موج می‌زنند وارد می‌شوند و جلوی آن‌ها هم گرفته نمی‌شود. امیدوارم مدیران باشگاه‌ها اجازه ندهند که این دلال‌ها بازیکنانشان را وارد تیم‌ها کنند و باشگاه‌ها دچار بدهی سنگین شوند.

کلهر تصریح کرد: باید از سوی مدیران آدم‌های قوی‌تری در باشگاه‌ها قرار بگیرند تا در انتخاب بازیکنان دقت بیشتری شود. باید ببینیم چه آدم‌هایی پشت آمدن این بازیکنان خارجی هستند که فساد را به فوتبال ما آورده و به آن ضربه می‌زند. این اتفاق به سوء مدیریت بر می‌گردد. تا به حال این اتفاق افتاده و امیدوارم در آینده شاهد تکرار آن نباشیم البته بعید می‌دانم. در آینده هم شاهد این اتفاقات خواهیم بود و کسی هم جلوی آن را نمی‌گیرد.

پیشکسوت پرسپولیس در خصوص نحوه اتمام مسابقات لیگ برتر اظهار داشت: شما ببینید مسابقات المپیک هم یک سال به عقب افتاد. لیگ هم باید با همین وضعیت تمام شود. تیم‌هایی که در بالای جدول هستند ضربه می‌خورند. پرسپولیس ۱۰ امتیاز جلوتر است و ۹۰ درصد راه قهرمانی را رفته، اگر لیگ تعطیل شود به ضرر این تیم و بقیه تیم‌های بالای جدول خواهد بود. بازی ها باید ادامه پیدا کنند تا تیم‌هایی هم که قرار است از دسته پایین‌تر به دسته‌های بالاتر بیایند دچار مشکل نشوند. فکر می‌کنم بهتر است ادامه لیگ عقب بیفتد اما بازی‌های ادامه داشته باشند.

وی در مورد اینکه برخی معتقدند مسابقات در همین جا باید به اتمام برسند و لیگ جدید آغاز شود و این شرایط برای تیم لیورپول در انگلستان هم وجود دارد، گفت: این اصلا عاقلانه نیست که لیگی که تمام نشده را به پایان برسانید. باشگاه‌ها این همه هزینه کردند و به همراه هواداران شان به دنبال قهرمانی بودند. به نظرم در هیچ جای دنیا این کار جالب نیست و حتی در لیگ برتر انگلیس هم مطمئناً این کار را نخواهند کرد. تیمی که در حال قهرمان شده است ضربه می خورد.

کلهر خاطرنشان کرد: ادامه همین لیگ راه بهتری است و فکر می‌کنم در سایر نقاط دنیا هم همین تصمیم گرفته خواهد شد. اینکه لیگ نیمه‌ کاره بماند و مسابقات تعطیل شوند باعث ضربه خوردن تیم‌ها به خصوص تیم‌های بالای جدول می‌شود. امیدوارم این بیماری هرچه زودتر مهار شود تا زندگی همه مردم کشور به شرایط عادی برگردد و مسابقات ورزشی و فوتبال هم دوباره از سر گرفته شوند. برای همه مردم ایران، ورزشکاران و فوتبالیست‌ها آرزوی سلامتی دارم.

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)