سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس گفت، سطح توقع هواداران بجاست، اما با سطح منابع مالی و بودجه در نظر گرفته باشگاه اصلا‌ً همخوانی ندارد.

یحیی گل‌محمدی در  نشست خبری پیش از دیدار تیمش مقابل آلومینیوم اراک در هفته نخست مسابقات فوتبال لیگ برتر باشگاه‌های کشور اظهار داشت: روز خبرنگار را تبریک می‌گویم و برای همه آرزوی سلامتی دارم. خدا را شکر می‌کنم دوباره در حضور شما به‌عنوان سرمربی پرسپولیس اینجا حضور و این افتخار را دارم که برای چهارمین سال پیاپی به‌عنوان مربی پرسپولیس خدمت شما باشم.

داشتن شروع خوب برای قهرمانی یک الزام است
وی ادامه داد: با حمایت هواداران و پشتیبانی خوبی که داشتند، امیدواریم همانطور که سال قبل آنها را خوشحال کردیم امسال هم موفقیت‌های خوبی به دست بیاوریم. این اولین بازی لیگ است. همیشه در مراحل مختلف لیگ داشتن شروع خوب برای قهرمان شدن یک الزام است و جمع‌آوری امتیازات می‌تواند باعث شود روند بهتری در مسابقات داشته باشیم.

تلاش کردیم با برنامه‌ریزی خوب و تمرینات منظم کمبودها را جبران کنیم
سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس تصریح کرد: کار سختی مقابل آلومینیوم با مربیگری حسینی داریم. او را می‌شناسیم؛ یک مربی کاری و پرتلاش است و هر تیمی که برود یک تیم منظم را دارد. امیدوارم بتوانیم علی‌رغم مشکلاتی که داشتیم روند خوبی را شروع کنیم. از لحاظ آمادگی تا حدودی آماده بازی هستیم. در هر صورت ما دیر شروع کردیم و از آن طرف هم اردو و بازی‌های ما کنسل شدند. با این حال تلاش کردیم با برنامه‌ریزی خوب و تمرینات منظم کمبودها را جبران کنیم. خدا را شکر بازی تدارکاتی نسبتاً خوبی انجام دادیم و تا حد زیادی خودمان را برای مسابقه آماده کردیم. با توجه به تمرینات و بازی‌های تدارکاتی که داشتیم قطعاً یکسری ناهماهنگی‌ها وجود دارد، ولی انگیزه و شور و اشتیاق را در بچه‌ها می‌بینیم و امیدوارم فردا بازی خوبی را انجام دهیم.

بازی بدون تماشاگر بی‌معناست
وی درباره بدون تماشاگر اعلام شدن دیدار پرسپولیس – آلومینیوم گفت: شوک خیلی بدی بود. من هم 20 دقیقه پیش شنیدم این ماجرا را. ما خودمان را آماده کردیم بعد از سه قهرمانی کنار هواداران‌مان دیدار داشته باشیم و از وجود آنها استفاده کنیم. خیلی شوک منفی و بدی داشتیم. باورم نمی‌شود در شروع مسابقات چنین ناهماهنگی وجود داشته باشد. بازی بدون تماشاگر معنی ندارد. برای تیمی مانند پرسپولیس که پُرهوادارترین تیم آسیاست، اولین بازی لیگ بدون تماشاگر باشد باورکردنی نیست. اگر واقعاً زیرساخت نداریم پیشنهادم این است لیگ را یک سال تعطیل کنیم و بعد زیرساخت‌ها را درست و دوباره شروع کنیم. اینکه از اولین بازی لیگ این داستان‌ها آغاز شود برای لیگ ما زشت است. نمی‌دانم دلیلش چه بوده است، ولی با این نوع برنامه‌ریزی که در فوتبال وجود دارد به نظرم واقعاً روز به روز پسرفت می‌کنیم. کشورهای دیگر را می‌بینیم که چه امکاناتی، چه ساختاری و چه بازیکنانی با چه سرمایه‌گذاری‌هایی دارند. اینجا به جای اینکه پیشرفت کنیم، پسرفت می‌کنیم. واقعاً از این خبر ناراحت شدم. فقط حس بی‌انگیزگی در وجود همه کسانی که کنارم بودند ایجاد شد. نمی‌دانم چه بگویم؛ ما فقط بلدیم بگوییم ان‌شاءالله.

توقعات با سطح منابع مالی ما اصلا‌ً همخوانی ندارد!
گل‌محمدی در مورد مشکلات تیمش و عدم جذب مهاجم خارجی تصریح کرد: جذب بازیکن خارجی منتفی نیست و پرونده باز است. دنبال این هستیم که یکی دو بازیکن به تیم اضافه کنیم. اگر زیاد در مورد این مسائل صحبت نکردم به خاطر این است که ما در تمرینات بدنسازی و فشار بازی‌های تدارکاتی بودیم و نمی‌توانستیم جلوی بچه‌ها فقط بگوییم، بازیکن خارجی، بازیکن خارجی و … ! در آن صورت تیمی که با چنگ و دندان نگه داشته بودیم را هم از دست می‌دادیم. به هر حال یکسری توقعات وجود دارد که تیم تقویت شود و در ایران دوباره قهرمان شویم و در آسیا حرفی برای گفتن داشته باشیم. این توقع بجایی است. ما باید این مسیر را برویم. این یک بخش از قضیه است که باید برنامه‌ریزی خوبی داشته باشیم. باید از لحاظ مالی هم این شرایط را به وجود بیاوریم. سطح توقع مردم که بجاست، اما با سطح منابع مالی ما اصلا‌ً همخوانی ندارد! درآمدزایی باشگاه ما فقط پیراهن است تا بتوانیم چند تبلیغ داشته باشیم. درآمدزایی باشگاه‌های دیگر را هم حتماً می‌دانید.

آنقدر هزینه‌ها زیاد است که درآمدها به آن نمی‌خورد
وی افزود: در کشورهای دیگر خیلی راه‌های زیادی برای درآمدزایی وجود دارد، اما اینجا دست و بال باشگاه‌ها بسته است. منابعی هم برای درآمدزایی نداریم؛ مثلاً یک باشگاه شاید از کارخانه‌هایی تأمین شود، ولی ما باشگاه دولتی هستیم که چشم‌مان به این است که چه کسی تبلیغ پیراهن‌مان را می‌گیرد. شرایط مالی باشگاه با سطحی که توقع وجود دارد، متفاوت است. با این حال باز هم تلاش می‌کنیم نقاط قوت‌مان را تقویت و از آن طرف هم بتوانیم خودمان را تقویت کنیم، ولی این کار منابع مالی می‌خواهد. با این شرایطی که وجود دارد؛ اصلاً نمی‌خواهم چیزی بگویم و بعداً بگویند دوباره شروع کردند، اما ما از دو سال پیش پنج درصد طلب داریم و از سال قبل 15 درصد طلب و تا الان هم یک هزار تومانی به بچه‌ها داده نشده است. به هر حال جور می‌شود و مدیرعامل و هیئت مدیره شبانه روز کار می‌کنند، ولی آنقدر هزینه‌ها زیاد است که درآمدها به آن نمی‌خورد. مشکلات زیادی دارند و ما آنها را درک می‌کنیم. سال قبل مجوز حرفه‌ای را چطور گرفتیم؟ بازیکنان از پول خودشان گذشتند و صبوری کردند تا بدهی‌ها را دادیم و مجوز صادر شد. اگر این اتفاق نمی‌افتاد شاید ما هم مثل یک تیم دیگر از آسیا کنار گذاشته می‌شدیم. سطح توقع مردم بجاست و راه را به ما نشان می‌دهد، ولی واقعاً با چیزی که داریم نمی‌شود انجام داد. زیاد نمی‌توانم در مورد این مسائل توضیح دهم؛ درویش خودش از تمام مشکلات خبر دارد و شاید او بتواند بهتر از این هم توضیح دهد.

کسی در مورد بسته بودن پنجره نقل‌وانتقالات به من حرفی نزده است
سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس درباره اینکه پنجره نقل‌وانتقالاتی داخلی تیمش بسته است و شاید نتواند از بازیکنان جدید سرخپوشان استفاده کند، عنوان کرد: من چنین چیزی نشنیدم و کسی به من حرفی نزده است.

ما مازاد تیم‌های دیگر را نمی‌خواهیم
گل‌محمدی در مورد شایعه بازگشت عیسی آل‌کثیر به جمع سرخپوشان گفت: شما صحبت‌هایی می‌کنید که من الان می‌شنوم! ما چنین گزینه‌ای نداریم که مازاد تیم‌های دیگر را بخواهیم. چنین مسئله‌ای وجود ندارد. منظور من عیسی نیست در کل گفتم.

مشکلاتی که ما داریم عمقی است
وی در پاسخ به سؤالی درباره بازیکن خارجی تیمش یادآور شد: ما اگر بخواهیم بازیکن خارجی بگیریم سطح آن خیلی مهم است که باید به تیم کمک کند. بازیکن باید در سطح آسیا عملکرد خوبی داشته باشد. در این وضعیت حداقل یک میلیون دلار قیمت آن است و شرایط باشگاه را هم وقتی کنارش می‌گذاریم می‌بینیم امکانش نیست. شاید گفتنش درست نباشد، اما در این مدت 30، 40 بازی 90 دقیقه‌ای دیدم. باید گزینه‌ای باشد که اطمینان خاطر ایجاد کند، وگرنه اینکه بیاید یک پولی بگیرد و دوباره حرف و حدیث درست شود، خوب نیست. هر کسی هم می‌بیند مصاحبه می‌کند. خبر ندارند اینجا چه خبر است. مشکلاتی که ما داریم عمقی است و با چیزی که نشان داده می‌شود متفاوت است.

«آیا به نتیجه خاصی هم رسیده‌اید؟»، سرمربی پرسپولیس در پاسخ به طرح این سؤال گفت: فعلاً نه!

موقعیت‌شناسی و ضربه زدن به توپ زاهدی خوب است
گل‌محمدی راجع به وضعیت شهاب زاهدی نیز اظهار کرد: زاهدی بازیکن تیم ملی ماست و بازیکن پرسپولیس بود. او جای پیشرفت زیادی دارد. در چند سال گذشته با توجه به اتفاقاتی که افتاده و جنگی که در اوکراین شد مجبور شد باشگاهش را عوض کند و به همین دلیل ثبات خوبی نداشت. فکر می‌کنم بازی به بازی و روز به روز او می‌تواند بهتر شود و جای پیشرفت دارد. موقعیت‌شناسی و ضربه زدن به توپ او خوب است. مطمئنم می‌تواند به تیم کمک کند.

یک دروازه‌بان زیر 23 سال را به باشگاه معرفی کردم
وی در مورد اینکه قبلاً گفته بود گزینه‌های خود را به باشگاه معرفی کرده است، توضیح داد: خیر! آن بازیکنان در پست مهاجم نبودند. من یک گزینه را یکی دو هفته پیش در موردش صحبت کردم و منتظرم ببینم وضعیتش چطور است. در همین حد می‌توانم توضیح دهم که او هم می‌تواند جزو گزینه‌های ما باشد. اینکه اسم مهاجم داده باشم، نه. یک دروازه‌بان زیر 23 سال معرفی کردم و فکر می‌کنم طی چند روز آینده کار او انجام شود.

گوهری خیلی دوست داشت امسال بازی کند به همین خاطر رفت
سرمربی پرسپولیس در پاسخ به این پرسش که آیا بهتر نبود ابتدا نگرانی او بابت دروازه‌بان برطرف می‌شد و بعد به جدایی احمد گوهری رضایت می‌دادند، گفت: گوهری خیلی دوست داشت امسال بازی کند. با توجه به حضور علی بیرانوند این فضا محدود شده بود. از آن طرف هم او گلر بزرگسال بود و با رفتنش یک جا برای ما باز شد. هر بازیکنی که می‌آید و می‌رود ما به لیست و نسبت به وضعیتش نگاه می‌کنیم.

برخی قوانینی را وضع کردند اما وقتی به باشگاه‌ها رفتند قوانین را عوض کردند
گل‌محمدی درباره تغییر قانون مربوط به بازیکنان زیر 23 سال و اینکه چند بازیکن جوان پرسپولیس به دلیل همین قانون از جمع سرخپوشان جدا شدند و بعد این قانون تغییر کرد، تصریح کرد: این یک ضربه مهلک بود! نه فقط به تیم ما بلکه به تیم‌های دیگر. تصمیم‌گیری‌هایی که ‌می‌شود باید به نفع فوتبال باشد. آیا فوتبالیست‌ها بخشی از این فوتبال نیستند؟ الان نگاه کنید چند بازیکن بیرون ماندند؛ آنها هم زحمت کشیدند و زندگی دارند. ممکن است و شاید نتوانند بین هفت تیم بالای جدول حضور داشته باشند، ولی می‌توانستند در تیم‌های پایین‌تر باشند. هدف از این قوانینی که وضع شد را نمی‌دانم. نمی‌دانم هدف هزینه‌ها بود یا آمدن بازیکنان جوان، اما این اتفاقات نیفتاده است. از آن طرف هم خیلی از بازیکنان بیرون ماندند. این را من یکی دو ماه پیش هم پیش‌بینی کردم. یک قوانینی وضع شد، ولی وقتی خودشان به‌عنوان مدیر رفتند در باشگاه‌ها فهمیدند کار سخت شد، پس آمدند و دوباره قانون را عوض کردند.

اگر حرفی می‌زنم برای خودم نیست؛ برای فوتبال و جوانان است
وی درباره اینکه منظورش باشگاه تراکتور است، گفت: من کلی می‌گویم. این قوانین باید با حضور مربیان، کارشناسان، مدیران و نماینده بازیکنان باشد. باید به جمع‌بندی خوب می‌رسیدند. کدامیک از مدیران باشگاه‌ها بودند و امضا کردند. به هر کسی می‌گویم می‌گوید نماینده ما بود. حالا اگر اینها را باز کنی فردا یک حکم می‌آید که در کمیته اخلاق و کمیته انضباطی پاسخگو باشید. اگر حرفی می‌زنم برای خودم نیست؛ برای فوتبال و جوانان است. این اتفاقاتی که رخ داد ممکن است یک خوبی‌هایی داشته باشد، ولی من بدی‌ها را بیشتر از خوبی‌ها دیدم.

باشگاه‌های پرسپولیس، استقلال و سپاهان باید برای فدراسیون خط مشی تعیین کنند
سرمربی پرسپولیس ادامه داد: باشگاه‌های پرسپولیس، استقلال و سپاهان باشگاه‌هایی هستند که باید برای فدراسیون خط مشی تعیین کنند، نه اینکه فدراسیون برای آنها تعیین کند. چون این باشگاه‌ها باید درآمدزایی کنند و با بازیکنان در ارتباط هستند و نبض فوتبال یک کشور هستند. آنها باید این خط را تعیین کنند.

تیم‌ها باید از مهمترین منبع درآمد خود یعنی حق پخش استفاده کنند
«آیا بهتر نبود به جای این کار ابتدا دنبال درآمدزایی باشگاه‌ها و بحث حق پخش رفته می‌شد؟»، گل‌محمدی در پاسخ به این موضوع بیان کرد: باید این اتفاق بیفتد. ما وقتی می‌گوییم فوتبال حرفه‌ای باید تیم‌ها بتوانند از مهمترین منبع درآمد خود یعنی حق پخش استفاده کنند. امیدوارم مجلس، فدراسیون و باشگاه‌ها بتوانند به یک جمع‌بندی خوب برسند. این حق باشگاه‌ها و تیم‌هاست که از این درآمدزایی استفاده کنند، چون جای دیگر نمی‌توانند استفاده کنند.

حرف‌های کامیابی‌نیا خیلی غیرحرفه‌ای بود
گل‌محمدی درباره صحبت‌ها و ناراحتی‌های کمال کامیابی‌نیا پس از جدایی و شایعاتی که درباره جذب پریرا مطرح کرد، یادآور شد: هر بازیکنی که در پرسپولیس و یا هر باشگاهی حتی اگر یک بازی هم انجام داده باشد، قابل احترام است، خصوصاً برخی بازیکنان که سال‌های زیادی در اینجا بودند، ولی اینکه اینجا باشند همه چیز خوب باشد و وقتی بیرون می‌روند حاشیه درست می‌کنند، دور از انصاف است و اتفاق خوبی نیست. ماندن یک بازیکن در تیم هیچ ربطی به سن و سال ندارد، ما بازیکنانی مثل سیدجلال و کریم باقری را داشتیم که به خاطر کیفیت‌شان سال‌های زیادی در پرسپولیس بودند و اینکه بعضی صحبت‌ها را می‌کنند که فلان بازیکن با 32 سال جذب شد، این موضوع ربطی به سن ندارد و به کیفیت بازیکن ربط دارد و نظر مربی و کادر فنی. ما از کمال تشکر می‌کنیم. او زحمات زیادی برای پرسپولیس کشید، اما صحبت‌هایی که انجام داد خیلی غیرحرفه‌ای بود.

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس در واکنش به اینکه گفته شده جدایی کامیابی‌نیا تصمیم یک نفر دیگر غیر از او بوده است، گفت: شما و بچه‌ها من را می‌شناسید.

در مورد دعوت سرلک به تیم ملی من تصمیم‌گیرنده نیستم
وی در پاسخ به این سؤال که «نگران وضعیت سربازی سرلک نیستید؟»، خاطر نشان کرد: سرلک اگر خوب باشد به تیم ملی دعوت می‌شود و اگر خوب نباشد باید به سربازی برود و من تصمیم‌گیرنده نیستم. به نظر من سرلک باید اینقدر قوی کار کند تا به تیم ملی دعوت شود و مسئله دیگری نیست.

هنوز جای کریم هیچ‌کس را نگرفتیم و امیدواریم که برگردد
گل‌محمدی در پایان در مورد اینکه آیا احتمال دارد کریم باقری به پرسپولیس برگردد، عنوان کرد: در بحث کریم باقری امیدوارم مسئولان امر کمک کنند. این مسئله باید خیلی زود برطرف شود، کریم باقری از مفاخر فوتبال ایران است. من به یک نفر احتیاج دارم و هنوز جای کریم هیچ‌کس را نگرفتیم و امیدواریم که برگردد. همچنان کسی را اضافه نمی‌کنیم و منتظر کریم باقری می‌مانیم. امیدواریم با حُسن نظر مسئولان باقری به پرسپولیس برگردد. من اطلاعی از تلاش مسئولان باشگاه در مورد کریم باقری ندارم، ولی خودم تا جایی که می‌توانم این موضوع را پیگیری می‌کنم.

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)