سابقه منازعات ورزشی «آبی-قرمز»به پیش از پیروزی انقلاب اسلامی بر می گردد.تیم موسوم به «استقلال» در سال ۱۳۲۹ با نام «تاج» اعلام موجودیت نمود.در افکار عمومی این تیم و باشگاهش با نام اعضای مهم هیئت مدیره آن شناخته می شد؛«امیر اسدالله علم»وزیر دربار وقت و «سپهبد پرویز خسروانی» فرمانده نیروی هوایی وقت شناخته می شد و در سال های بعد نیز به طور کامل به عنوان تیم فوتبال «تیمسار خسروانی» معروف شد.انتساب «تاج» به سیاستمداران پهلوی باعث می شد که همواره افکار عمومی به آن به عنوان نماینده رژیم حاکم بنگرند. سندی که در این جا منتشر می شود مربوط به سال ۱۳۴۹ بوده و طبیعی است در آن سال که اوج خفقان سیاسی پس از قیام ۱۵ خرداد سال ۴۲ به شمار می رفت، حوادث جاری میان هواداران این دو تیم به ابراز احساسات سیاسی مردم نسبت به تیم منتسب به رجال پهلوی تبدیل شود. بدیهی است که این سابقه تاریخی هیچ خدشه ای بر مدیران فعلی این تیم که امروز بر تارک ورزش ایران اسلامی می درخشد وارد نخواهد کرد.

موضوع: برخورد طرفداران تیم تاج و پرسپولیس[در سند به اشتباه پاس قید شده است] پس از پایان مسابقه فوتبال تیم‌های تاج و پرسپولیس تماشاچیانی که در میدان بودند به دو گروه تقسیم شده و در خیابان به راه افتادند طرفداران تیم تاج خیلی کم بودند و هوداران تیم پرسپولیس بسیار زیاد بودند به چند گروه تقسیم و پشت سر دسته اول حرکت نمودند. طرفداران تیم تاج با شعار (قهرمان آسیا متشکریم) و دیگران با شعار (پرسپولیس تو قلب مردم قهرمانه) به راه خود ادامه می‌دادند در این موقع شعار طرفداران تیم تاج عوض شد و همگی می‌گفتند تاج قهرمان ـ تاج قهرمان و مخالفین آنها فریاد می‌زدند تاج … مال ـ تاج … مال جمعیت موقعی که از تخت جمشید گذشت عده‌ای می‌گفتند (یا فوتبالو جمعش کنید ـ یا تیمسارو عوض کنید) و عده‌ای دیگر می‌گفتند (مرگ بر این تیمسار قانون شکن) در دروازه دولت پلیس به مردم حمله کرد طرفداران تاج شعار می‌دادند جاوید شاه ـ جاوید شاه و طرفداران پرسپولیس فریاد می‌زدند مرگ بر این دولت قانون شکن و عده‌ای هم در حالی که فرار می‌کردند شعار می‌دادند مرگ بر این دیکتاتور.
جمعیت طرفدار تاج از ورود به خیابان سعدی منصرف شدند و به طرف لاله‌زار رفت. در این بین عده‌ای از طرفداران پرسپولیس نیز به خیابان لاله‌زار داخل شدند و تا میدان سپه بر ضد تیم تاج و تیمسار خسروانی شعار می‌دادند البته پلیس چند مرتبه آنان را متفرق کرد لکن مجدداً به هم پیوستند.
هنوز هم تاج

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)