مرجع خبری پرسپولیس : دیدار تیم های پرسپولیس – بنیادکار در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا رکورد تعداد تماشاگران در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا را شکست.

دیدار تیم های پرسپولیس – بنیادکار در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا رکورد تعداد تماشاگران در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا را شکست.

به گزارش مرجع خبری پرسپولیس و به نقل از سایت رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا، حضور بیش از ۹۵ هزار نفر در استادیوم آزادی رکورد جدیدی در فهرست میزان طرفداران بازیهای لیگ قهرمانان آسیا بود.پیش از این بیشترین تعداد تماشاگران یک بازی متعلق به بازی اوراوا ردز – سپاهان در فینال لیگ قهرمانان سال ۲۰۰۷ بود که ۰۳۴و۵۹ نفر را به استادیوم سایتاما کشانده بود. اما تیم پرسپولیس بنابر اعلام ناظر بازی ۲۲۵و۹۵ هزار نفر را به استادیوم آزادی آورد هر چند نتوانست در آن روز برنده باشد و با شکست ۱-۰ طرفداران را با اندوه همراه کرد.

سایت AFC در ادامه این گزارش نوشت: پرسپولیس در سال ۱۹۶۳ تاسیس شد اما از همانروز اول با سابقه یک باشگاه پرطرفدار شروع کرد. به غیر از سال های اولیه که آنها پتانسیل باشگاهی به نام شاهین را در درون داشتند در تمام تاریخ خود باشگاهی بر پایه مردم بودند که از این حیث جزو استثنا باشگاه های آسیا به حساب می آیند.

طرفداری استقلال یا پرسپولیس به جزوی از هویت اجتماعی علاقه مندان فوتبال ایران تبدیل شده است. حس پیوند با این دوباشگاه از سنین نوجوانی شکل می گیرد و خیلی اوقات تا آخر عمر باقی می ماند. هر چند در رسانه های ایران داشتن تعلق خاطر به فوتبال باشگاهی در سنین بالاتر چندان شایسته به حساب نمی آید. به همین دلیل افرادی که می خواهند بلوغ فکری خود را نشان دهند سعی می کنند تظاهری به طرفداری از فوتبال باشگاهی نداشته باشند که این با فرهنگ برخی جوامع فوتبالی جهان کمی متفاوت است.

بنابر آمار غیر رسمی  تعداد هواداران این تیم به حدود ۲۵ میلیون نفر می رسد و مرزهایش تا آنجا که ایرانیان مهاجرت کرده اند گسترده شده است.

پر شدن استادیوم آزادی که با شور زیادی همراه است بارها در طول فصل بازیها تکرار می شود که بهترین نمونه آن بازی استقلال – پرسپولیس است هر چند این آمار و ارقام در آسیا گاهی غیرمنتظره به نظر می آید.

بعضی از علاقه مندان پرسپولیس برای همین بازی اخیر با بنیادکار شب را در کنار استادیوم سر کردند ولی نتوانستند صعود تیمشان را جشن بگیرند. با این وجود پرسپولیس باشگاهی نیست که با باخت چیزی از محبوبیتش کم شود. بزرگی این باشگاه بیش از نتیجه یک بازی است.

پرسپولیس در تمام بازیهایش در بالای جدول پرتماشاگرترین میزبانان لیگ قهرمانان بود. آنها در بازی با شارجه در روز اول ۵۵ هزار تماشاگر داشتند. و برای پیروزی ۳-۱ مقابل الغرافه ۲۰۴و۵۳ به آزادی کشاندند.

پرسپولیس که ۸ بار قهرمان لیگ های مختلف سراسری ایران از جمله لیگ برتر شده هنوز نتوانسته در آسیا به افتخارات زیادی برسد. آنها تنها یکبار در سال ۱۹۹۱ قهرمان جام برندگان جام آسیا شدند.

پرسپولیس بدلیل اینکه نتوانست در جمع چهار تیم برتر فصل اخیر لیگ ایران باشد سال آینده در لیگ قهرمانان آسیا حضور نخواهد داشت.

http://www.the-afc.com/fa/news-centre/member-association-news/224-iraq/22834

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)