پنجشنبه ۱ اسفند (۱۳:۱۵)

مرجع خبری پرسپولیس : مشکلات فرمى پرسپولیس همچنان پابرجا است / نلو با « سرعت انتقال» چه مى کند

مصاف با ابومسلم نخستین آزمون جدى نلو وینگادا در پرسپولیس مى تواند باشد و شاید مرد پرتغالى با گفتن اینکه «فقط در ۲۰ دقیقه ابتدایى نیمه دوم خوب بازى کردیم» به این نکته پى برده که قدم در تیمى پر از مشکلات فنى ریز و درشت گذاشته که حتى پیروزى هاى اخیر و حرکت خزنده به سوى صدر جدول نیز نمى تواند پوششى قدرتمند مقابل آنها باشد.

مشکل سرعت انتقال را حل مى کنند
از ابتداى لیگ مهمترین مشکل پرسپولیس قدرت انتقال از دفاع به حمله عنوان شد و اینکه تغییر شکل از فاز دفاعى به حمله در این تیم بسیار کند صورت مى گیرد. لزوم اجرایى شدن این اتفاق البته به بازیکنانى با فاکتور سرعت در انتقال نیاز داشت اما شاید ایوان پتروویچ تنها مهره کارآمد براى رفع این نقیصه بود و بس. حتى با اضافه شدن على کریمى این مشکل به صورت پررنگ ترى در میانه میدان پرسپولیس نمود پیدا کرد و حضور کریم باقرى در تیم ملى این مسأله را به یک معضل جدى تبدیل کرد. در مسابقه با ابومسلم این معضل با انفعال بیش از اندازه کریم باقرى به صورتى ویژه نمود پیداکرد و شاید اگر حریف با یک بازیکن کمتر به کار خود ادامه نمى داد تعویض عجیب پژمان نورى تنها عنصر دونده خط هافبک قرمزها در فاز دفاعى پرسپولیس را دچار مشکلات جدى مى کرد. کریم باقرى مقابل ابومسلم همواره سرعت را از حملات تیمى که براى رسیدن به گل هاى بیشتر زمین و زمان را در اختیار داشت، گرفت و حضور او تا پایان جدال ۱۰۲ دقیقه اى حتى با وجود تعویض اجبارى مازیار زارع عجیب به نظر مى رسید.

هنوز یک آشوبى جدید نیافته اند
خلأ یک هافبک تدافعى که در فضاى محدود از قدرت انتقال هم بهره ببرد هنوز در میانه میدان پرسپولیس مشهود است و عجیب اینکه مازیار زارع پس از عبور ۲۷ هفته از لیگ برتر و حضور ۹۵ درصدى در این پیکارها هرگز به حد مطلوب پستى که در آن بازى مى کند نرسیده است. نقشى که در دو فصل گذشته فرزاد آشوبى براى پرسپولیس بازى کرد یک رل پنهان اما فوق العاده تأثیرگذار بود اما حتى تلفیق مازیار زارع و پژمان نورى نیز نتوانسته خلأ وظایف محوله به فرزاد آشوبى را پر کند. زارع در قدرت تخریب ضعف عمده اى دارد و پژمان نورى آنقدر اسیر دوندگى و خراب کردن حمله وران حریف مى شود که یادش مى رود مى تواند در فاز تهاجمى کمک حال تیمش باشد و به انتقال سریع از دفاع به حمله کمک کند.

راست و محمد را فراموش کرده اند
عنصر دوندگى به اندازه مطلوب هرگز در پرسپولیس رعایت نمى شود یا حداقل توزین و اعتدال مناسبى در نقاط مختلف زمین ندارد. علیرضا محمد در هر مسابقه ۹۰ دقیقه اى بیش از ۱۵ بار مسیر حرکت خود را طى مى کند اما هافبک هاى کنارى او در بهترین موقعیت از توان هوازى محمد استفاده نکرده و با او همکارى مطلوبى ندارند.
حتى پرسپولیس از تکنیک و قدرت گلزنى محمد نیز استفاده نمى کند در حالى که او در روش ۱-۳-۲-۴ نقش یک مدافع راست کامل که باید در حمله حضورى فوق العاده تأثیرگذار را داشته باشد ایفا مى کند. مصاف ۱۰۳ دقیقه اى با ابومسلم و مرور لحظاتى که محمد بارها از جناح راست نفوذ کرد ثابت مى کند پرسپولیس چشم بر جناحى که مى تواند فوق العاده قدرتمند عمل کند بسته است و با وجود انفعال فوق العاده در جناح چپ به دلیل عدم برخوردارى از یک مدافع چپ کلاسیک، توان مضاعف جناح راست را فراموش کرده است.
چرا نباید به کریمى وابسته باشند
این روزها پرسپولیس بدجورى به على کریمى وابسته شده است به گونه اى که مى توان گفت در بسیارى از مسابقات شماره ۸ با تکنیک بازى قرمزها را از کار درمى آورد. مرورى بر مسابقات اخیر پرسپولیس نقش ویژه على کریمى در حملات این تیم و گل هاى به ثمر رسیده را به خوبى به تصویر مى کشد. در حالى که به نظر مى رسد در کل فوتبال ایران نتوان آلترناتیوى براى کریمى پیدا کرد. وابستگى بیش از حد به او فوق العاده خطرناک خواهد بود و در حالى که خطر محرومیت شماره ۸ را تهدید مى کند در دشوارترین برهه از لیگ هشتم، پرسپولیس با این روش بدون کریمى قطعاً در فاز حمله به مشکلات وسیعى برخواهد خورد.
حتى اگر کریمى در بالا بردن سرعت انتقال در جهت منفى عمل کند اما پاس هاى استادانه و تکنیک فوق العاده اش در جهتى دیگر ایجاد موقعیت گل و به گل رسیدن پرسپولیس را تسهیل مى کند.

چرا ایوان در مرکز نباشد
ایوان پتروویچ در ابومسلم به عنوان بهترین پاسور و بهترین بازیکن خارجى لیگ برتر رسید اما در پرسپولیس هیچ گاه نمایش ویژه اى از او ندیده ایم. پتروویچ على رغم برخوردارى از سرعت انتقال مطلوب به دلیل سردرگمى ویژه در مثلث تهاجمى خط هافبک پرسپولیس هیچ گاه انتظارات را برآورده نکرده است. پتروویچ همواره در جناح راست یا چپ مثلث سه نفره سیستم ۱-۳-۲-۴ بازى کرده اما دقایق کوتاه مدت حضور او در مرکز این مثلث نشان داده ایوان در این منطقه کارایى فوق العاده اى دارد. در روزهایى که کریم باقرى در نقش یک عنصر بازدارنده و ترمز حملات تیم عمل مى کند ایوان پتروویچ مى تواند در مرکز خط هافبک مشکلات پرسپولیس را به حداقل برساند

 

 

برای ثبت نظرات خود بدون نیاز به تایید عضو کانال تلگرام پرسپولیس نیوز شوید(کلیک کنید)